Методи како да ги контролираме негативните мисли

23 јануари, 20230
Screenshot_4

80% од мислите на секој човек содржат на некој начин негативна содржина. Значи нормалмно е да се има негативни мисли. Ние луѓето секогаш ја скенираме нашата околина барајќи проблем да го решиме (генерирајќи негативни мисли цело време).

 

 

 

Проблемот не е што имаме негативни мисли. Проблемот настанува кога ние веруваме дека нашите мисли се вистина.

 

Ако погледнете во една статија напишана за некој таблоид , за најнов скандал за славна личност. Ние ќе ја прочитаме статијата и знаеме дека статијата е веројатно необјективна, претерана, или извадени од контекст . Ние обично не верувам дека секој збор во статијата е вистинит, или дека треба да преземеме некоја мерка, како резултат на читањето на статијата.

 

Мислите во нашата глава заедно прават приказни (статии), и тие најчесто се слични на статиите во таблоидите. Проблемот е што ние стануваме сплотени со статиите, како едно. Ние не се враќаме назад да погледнеме од подобра перспектива. Ние не си поставуваме прашања за нашите мисли, како:

 

* дали оваа мисла е точна?

* дали оваа мисла е важна?

*дали оваа мисла ми помага?

 

Следуваат некои мали трикови да ви помогнат да се тргнете од милисте и сториите во вашата глава

 

Заменети ги вашите мисли

 

Наместо да велите “Jас сум лузер”, речете “Јас имам мисла дека јас сум лузер”. Наместо да речете “Јас нема да го положам овој тест”, речете “Јас имам мисла дека нема да го положам овој тест”. Разликата може да ви изгледа суптилна, но може да ви помогне да ја промените перспективата дека вие не сте вашите мисли.

 

Заблагодарете се на вашиот мозок

 

Ако имате анксиозни мисли, како на пример “Јас се надевам дека овој авион нема да се сруши..се надевам пилотот знае што прави”, речете “Ти благодарам мозоку. Ти благодарам што се обидуваш да ми направиш да се чувствувам безбедно. Но навистина нема потреба да правиш такво нешто сега. Некогаш можеш да се одмориш”.

 

Пуштети ги мислите

 

Оваа стапка вклучува имагинација. Вие ја ставате секоја негативна мисла на лист и замислувате како листот паѓа во поток. Кога имате друга мисла, ја ставате на друг лист и го гледате како паѓа и тој.

 

Запишете ги вашите мисли

 

Потрудете се да ги запишете вашите мисли во алфабетски редослед и потоа прочитајте ги. Ќе ви звучат бескрајно нелогично, што е и целата поента.

 

Изговорете ги со потсмев или со смешен глас.

 

Може и да направите имитација од некој лик/карактер од смешна серија или цртан.

 

Именувајте ги вашите приказни

 

Mногу пати нашите мисли се повторуваат и вклучуваат исти приказни. Мојата приказна најчесто е: “Јас навистина не знам што правам”. Кога мислите доаѓаат на тој начин, можете да кажете “ООО еве ја мојата ЈАС СУМ ИЗГУБЕН” приказна, и само пуштете ја да си оди.

 

Вежби

 

Метод 1.

 

Идентификувајте ги негативните мисли

 

Запишете ги мислите кои ви прават да се чувствувате тажни или обесхрабрени: се обвинувате или се срамите себеси за работи кои не се ваша вина, интерпретирајќи ги тие едноставни грешки како показател за лични неуспеси, или ги замислувате вашите мали проблеми како многу поголеми од што реално се.

 

Прекинети ги негативните мисли веднаш!

 

Еднаш кога ќе ги идентификувате негативните мисли, возвратете им со кажување на нешто позитивно за себе. Како на пример. наместо да речете “Јас навистина имам лошо утро”, речете си “Ова утро е глупаво, но денов ќе биде подобар”. Задржете го вашиот ден позитивен.

 

Ако патите од ова, запамтете го следдново: никогаш не си кажувајте нешто за себе, коешто нема да му го кажете на некој друг. Останете позитивни и едноставно тоа може да ви стане навика.

 

Обратете внимание на вашиот речник

 

Дали сте се забележале дека употребувате безусловни термини? Како на пример: “Јас никогаш нема да можам да го направам ова” или “Јас секогаш го зезнувам ова”. Апсолутните термини (безусловните) најчесто се претерани и не оставаат простор за објаснување и разбирање.

 

Вашиот вокабулар (речник) треба да вклучува зборови кои ги кажувате на галас на други луѓе, додека зборувате за себе, дали на глас или ментално.

 

Отстранети ги премногу негативните зборови од вашиот речник

 

Екстремните термини како “ужасно” или “катастрофа”, не треба да се користат. Заменети ги овие термини со охрабрувачки мисли или пофалби.

 

Кога ќе ви дојдат ваквите зборови во вашите мисли одма заменети ги, пример: “Ужасно” со “Не толку добро колку што се надевав”, “Катастрофа” може да се замени со “Предизвик”.

 

Свртете го лошто во добро.

 

Неколку ситуации се тотално добри или тотално лоши. Барајќи го доброто во вознемирувачка ситуација ќе ви помогне лошто искуство да изгледа помалку лошо. Кога ќе приметите дека почнувате да размислувате негативно, најбрзо застанете и погледнете го позитивниот аспект.

 

Метод 2

 

Започенете го денот со 5 добри работи.

 

Тие не мора да бидат возвишени или амбициозни работи. Тие можат да бидат едноставни како мирисот на добро кафе или звукот на вашата омилена песна. Размилувајќи на овие работи и кажувајќи ги нив гласно значи дека сте го започнале секој ден фокусирајќи се на позитивното. Ова создава основа за подигнување на остатокот од денот, што прави потешкотија за раст на негативноста.

 

Студиите покажуваат дека кажувањето на позитивни работи гласно всушност ќе направат да верувате во тоа што го кажувате. Ова може да ве направи посреќни и пофокусирани на позитивните работи.

 

Уживатје во вашиот ден.

 

Не ги сфаќајте работите многу сериозно. Социјализирајте се и опкружете се со позитивни луѓе. Ако сте стресни, мислете на нешто друго наместо на тоа што ви го предизвикало стресот.

 

Практикувајте здрави навики

 

Јадете свежа храна, вежбајте и спијте доволно. Вежбањето е добар начин за да му попречите на вашиот мозок во генерирањето на негативни мисли. Избегнувајте пушење и прекумерно пиење.

 

Контролирајте ја вашата околина

 

Вие не сте беспомошни со вашите мисли. Ако не сте среќни со нешто, СМЕНЕТЕ ГО. Слушањето на музика, убавото осветлување дома, вежбањето, пешачењето се неколку начини да го регулирате стресот. По преземањето на промените, честитајте си себе си за вашето подобрување. Активното сетирање на вашиот мозок ќе ги избрка вашите негативни мисли.

 

Релаксирајте се навечер. Најдете мирно, удобно место и одвојте си време за релаксирање. Ментално прегледајте го денот и најдете 5 позитивни работи кои сте ги доживеале во текот на денот. Кажете ја секоја од тие работи гласно и запишете ја во вашиот дневник.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş