Најубавите места кои вреди да ги посетите во волшебната Тоскана

3 февруари, 20230
61679504-san-gimignano-toskana

Човек може да го разгледува најубавиот италијански регион – со години. Повеќето од овие локации се најубави во есен и пролет, а каде и да одите вреди да понесете удобни чевли, желба за вкус на вино и љубов кон историјата.

San Gimignano

Кога ќе влезете во овој средновековен град, најпознат по своите кули, ќе се чувствувате како да сте зачекориле во друг век. Целиот град е под заштита на УНЕСКО. Кога веќе ги спомнавме кулите, да речеме дека некогаш имало 65, а биле изградени од богати семејства за да ја покажат својата моќ. Од поранешните 65, 13 сè уште се живи денес. Се разбира, вреди да се види катедралата, изградена во 12 век и да се прошета по улицата Францигена, која е крвотокот на градот. Секако, нема да ве разочара ниту гастрономската понуда.

Arezzo

Постар од египетската Александрија, Арецо некогаш бил важен град за Етрурците и Римската империја. Дека е тоа така, потврдуваат и остатоците од амфитеатарот од 1 век, а белег оставиле и познатото семејство Медичи со своите утврдувања. Исто така, ако читате во средно училиште, сигурно се уште се сеќавате на прекрасните песни посветени на Лаура од поетот Франческо Петрарка, кој е роден во Арецо.

Siena

Градот кој се борел со Фиренца за превласт во 13 и 14 век е идеален за тивка, лежерна прошетка и усовршување на вашиот фотографски талент. Излезете надвор и потопете се во толпата локални жители, туристи и студенти на Пјаца дел Кампо, а ако барате добар поглед на градот, качете се на кулата и уживајте во неверојатниот поглед.

Firenza

Да отидеш во Тоскана и да не го видиш еден од најубавите градови во светот е исто како да одиш во Рим и да не го видиш папата. Овде, пред се, ќе ги откриете ренесансните богатства како што се Давид на Микеланџело, Венера на Ботичели, но и делата на многу други стари мајстори во галериите низ градот. Секако, неизбежна е и посетата на мостот Понте Векио, каде што трговијата се одвива од 15 век, а невозможно е да не се восхитувате на катедралата Санта Марија дел Фиоре, како и на фасцинантната купола направена од Филипо Брунелески. Секако, нема ни да огладнете бидејќи е тешко да прескокнете еднa сочна фиорентина.

Pisa

Речиси и нема човек кој не слушнал за Пиза и нејзината позната крива кула. И додека некогаш се сметаше за архитектонско ремек дело, денес туристите се малку заморни со постојано сликање и преправање дека ја туркаат кулата на сликите. Покрај кулата, секако вреди да се види и катедралата, како и крстилницата, каде што е крстен еден од најголемите умови во историјата – Галилео.

Lucca

Градот е веројатно најпознат по своите ѕидини, кои биле изградени во текот на неколку векови. Во нив ќе најдете амфитеатар каде во старите времиња се одржувале гладијаторски борби, а има и познати цркви. Градот е познат и по својот летен фестивал, но и како родно место на композиторот Џакомо Пучини.

Chianti

За крај го оставивме регионот Кјанти, кој е најпознат по истоименото вино. Се наоѓа на педесетина километри од Фиренца, а покрај традиционалните обиколки на винариите и уживањето во одлични вина, овде можете да се забавувате и на многу други начини. Областа е полна со многу пешачки патеки, но уште подобро е да изнајмите велосипед и да возите со поглед на бескрајните лозја и да застанете овде-онде за чаша Chianti…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/