ОВА ОВОШЈЕ Е ИДЕАЛНО ЗА ДИЕТА! Ако сакате да ослабете, јадете го секој ден

26 мај, 20230
389694_citrusi_f

Одредени видови овошје може да го зголемат чувството на ситост доколку редовно ги консумирате.

Овие намирници се богати со влакна, а имаат малку калории. Ова особено се однесува на одредени видови, нутриционистите објаснуваат дека многу студии откриле дека луѓето кои често го јадат имаат помала телесна тежина, и дека поуспешно слабеат.

Тие тврдат дека одредени видови овошје се идеални за диетална исхрана.

Особено е ефикасно да се јаде за појадок. Утврдено е и дека луѓето кои го започнуваат денот на овој начин имаат помал ризик од развој на дијабетес, висок крвен притисок и кардиоваскуларни проблеми.

Нутриционистите посочија и кое овошје е најдобро да се јаде наутро. Можете да изберете:

Грејпфрут,

Јаболка,

Бобинки,

Киви,

Лубеница,

Портокали,

Авокадо.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/