ОВА САМО JA УНИШТУВА ВРСКАТА! Психолозите го откриле најголемиот проблем

16 март, 20230
Screenshot_4

Постојат некои работи кои ја уништуваат врската постепено, а некои ги сметаат за полоши и од неверство.

 

 

 

Врската се заснова на доверба, искреност, лојалност, љубов и меѓусебно разбирање, и ако само тие работи недостасуваат, тешко дека ќе преживеат. Некои работи што ги правите може да бидат уште полоши од мамењето затоа што ја уништуваат врската малку по малку.

 

 

Кои се работите што доведуваат до распад почесто од аферата зад грбот на партнерот?

 

Лаги

Колку и да криете разни работи од партнерот, лажењето никогаш не е добра идеја. Дури и ако сакате да заштитите друга личност, малите лаги може да доведат и до големи проблеми подоцна. Штом ќе се расипе довербата, тешко е да се обнови.

 

Недоверба

Ако ви е тешко да му верувате на вашиот партнер дури и околу некои мали нешта, веројатно сте насобрале лутина кон таа личност која во никој случај не е добра. Честопати ја уништува врската дури и пред да сфатите дека е меѓу вас. Обрнете внимание на тоа.

 

Понижување

Постојани забелешки, коментари, критики… Сето ова влијае на самодовербата на партнерот, а вербалната навреда не е неопходна за да се уништи. Можеби тоа го правите целосно несвесно или мислите дека не е толку страшно. Вие ја уништувате врската.

 

Останување во врска кога повеќе нема љубов

Да останете со некој само затоа што сте зависни од нив и не знаете да бидете сами по години и години во врска е сосема погрешно. Не само што ги нарушувате односите со таа личност, туку и го нарушувате вашиот мир и среќа.

 

Кои се работите што доведуваат до распад почесто од аферата зад грбот на партнерот?

 

Лаги

Колку и да криете разни работи од партнерот, лажењето никогаш не е добра идеја. Дури и ако сакате да заштитите друга личност, малите лаги може да доведат и до големи проблеми подоцна. Штом ќе се расипе довербата, тешко е да се обнови.

 

Недоверба

Ако ви е тешко да му верувате на вашиот партнер дури и околу некои мали нешта, веројатно сте насобрале лутина кон таа личност која во никој случај не е добра. Честопати ја уништува врската дури и пред да сфатите дека е меѓу вас. Обрнете внимание на тоа.

 

Понижување

Постојани забелешки, коментари, критики… Сето ова влијае на самодовербата на партнерот, а вербалната навреда не е неопходна за да се уништи. Можеби тоа го правите целосно несвесно или мислите дека не е толку страшно. Вие ја уништувате врската.

 

Останување во врска кога повеќе нема љубов

Да останете со некој само затоа што сте зависни од нив и не знаете да бидете сами по години и години во врска е сосема погрешно. Не само што ги нарушувате односите со таа личност, туку и го нарушувате вашиот мир и среќа.

 

Недостаток на комуникација

Ако не можете да споделите некои работи од вашиот живот со партнерот, тоа е алармантно. Со тек на време многу ќе се акумулираат и комуникацијата ќе се сведува на минимум. Обидете се да го поправите ова пред да биде предоцна.

 

Манипулација

Односот не е игра каде што можете да манипулирате со некого. Поентата е да се третирате еден со друг подеднакво. Ова е токму темелот на секоја здрава врска. Манипулацијата, во која било форма, може да ѝ наштети на некоја личност, да ја уништи самодовербата и да направи повеќе штета отколку што мислите.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/