Опра има нова книга – таа открива како да го изградите животот што го сакате

19 септември, 20230
Опра Винфри

Дали среќата штотуку стана подостижна?

Опра и угледниот професор на Харвард нудат нов увид во науката за среќата во нивната новообјавена книга.Водителката, продуцентка и авторка Опра Винфри е една од најуспешните луѓе во светот, но дури и таа понекогаш мора да работи напорно за да внесе повеќе среќа во нејзиниот живот.Еден од начините на кои саканата водителка и продуцентка го збогатува своето секојдневие е проучувањето на среќата,што ја навело да соработува со Артур К. Брукс,автор и професор на Харвард кој ги учи студентите како да управуваат со среќата.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Oprah’s Book Club (@oprahsbookclub)

4 столбови на среќата
Можевте да го слушнете разговорот за среќата помеѓу Опра Винфри и Брукс на нејзиниот подкаст.И пред неколку дена, инспиративната двојка објави заедничка книга со наслов „Изгради го животот што го сакаш: уметност и наука за добивање посреќен“, лабаво преведена како „Изгради го животот што го сакаш: уметност и наука за среќата“.

Тие во книгата издвојуваат четири главни елементи,односно столбови за кои веруваат дека „носат“ среќа во животот, а тоа се: семејството, пријателството,работата и верата.Заедничко за сите нив е врската,а авторот верува дека еден од најдобрите начини да станете посреќни е да ги негувате и продлабочите врските.

Oprah Winfrey

Најголемиот подарок што можете да го дадете
По 25 години поминати работејќи како водител во популарното ток-шоу Шоуто на Опра Винфри,авторот смета дека клучот за развивање добри односи е подобро да се слуша соговорникот. „По сите овие години интервјуирање луѓе еден-на-еден, научив дека еден од најголемите подароци што можете да му ги дадете на некому е вашето неподелено внимание“, рече авторот и водител на магазинот People.

„Студија од 2021 година покажа дека колку повеќе луѓе комуницираат лично,толку повеќе се разбираат и се позадоволни од нивната врска“, напишаа Винфри и Брукс. „Кога е невозможен состанок лице в лице, користете технологија за време на лице или телефон.Испраќајте СМС или слично само кога се вклучени безлични или итни работи“.Ова ни дава увид дека книгата е повеќе од практична и поучна.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/