Отворената врска ве прави посреќни? Истражување можеби го потврди тоа, но на вас е да одлучите дали е така!

23 мај, 20230
shutterstock2116785437-830x0

Размислувате да разговарате со вашиот партнер за опцијата за отворена врска? Според едно ново истражување, тоа би можело позитивно да влијае на вашата среќа.

Студијата, неодамна објавена во списанието Social Psychological and Personality Science, откри докази дека отворањето може да биде здрава, одржлива опција за некои парови.

Саманта Џоел е доцент на Катедрата за психологија на Западниот универзитет и коавтор на студијата. Џоел, заедно со истражувачите од Универзитетот Јорк во Торонто и Универзитетот во Јута, следеле 233 луѓе во романтични врски.

Истражувачите ги следеле повеќе од два месеци и ја споредувале врската, сексуалната и личната благосостојба на учесниците од периодот кога биле моногамни во споредба со времето откако биле во отворена врска.

Тие, исто така, споредувале немоногамни парови со парови кои избрале да останат моногамни во текот на студијата.

Оние кои учествувале во отворени врски доживеале значително зголемување на сексуалното задоволство, особено ако тоа го правеле со експлицитна цел да се справат со сексуалните некомпатибилности во нивните односи, пишуваат истражувачите.

Џоел рече дека таквите врски и оние кои се во нив често се стигматизирани.

– Генерално се претпоставува дека моногамните врски се поквалитетни од немоногамните, дури и меѓу поединци – рече таа.

За некои парови, отворените врски се најпрактичната опција. За други, идејата за немоногамија е непривлечна.

За да функционира отворената врска, експертот за односи Тами Нелсон рече дека двете страни треба да бидат на иста страна. Таа претходно изјави за Глобал њуз дека тоа значи воспоставување правила, преговарање и воспоставување на она што се смета за „отворено“.

– Понекогаш вашата визија за отворена врска може да се разликува од визијата на вашиот партнер. Вистинската суштина за отворен брак или врска е дека тоа значи дека ви треба отворена комуникација.

Почитта, отвореноста и искреноста се важни делови од сите врски – моногамни или други, велат експертите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/