Поминаа 15 години од смртта на Тошет Проески! Сите ја знаат неговата позната реченица, а еве по што засекогаш ќе го паметиме

16 октомври, 20230
Screenshot_3

Пред 16 години, на денешен ден, почина Тодор Проески, еден од најталентираните пејачи не само во родната Македонија, туку и во целиот регион. Тоше имаше само 26 години кога трагично загина во сообраќајна несреќа што се случи кај Нова Градишка во Хрватска. Неговото заминување беше тешко прифатено од речиси сите, почнувајќи од семејството, до пријателите, колегите, но и обожавателите кои се уште уживаат во уметноста на неговите песни.

 

 

 

 

За беспрекорниот талент, незаборавниот и незаменлив глас, а пред се за љубезноста на овој уметник, вечно ќе зборуваат многубројните пејачи кои го познавале, но и најблиските кои не можат да се помират со фактот дека го нема. За семејството на легендарната пејачка која прерано замина денеска е најтешкиот ден во годината.

 

Нема колега музичар во целиот регион кој немаше ништо освен пофални зборови за пејачката. Зборовите на Тоше „Не сакам да ми симнувате капа. Само сакам да се гордеете со мене“ и денес живеат во сите оние кои го познаваа.

 

Тоше Проески е роден во Прилеп на 25 јануари 1981 година, а израснал во Крушево.

 

Од мал пеел во училишниот хор, а првиот јавен настап го имаше на само 12 години на фестивалот на детски песни „Златно славејче“. Сепак, неговата кариера започна малку подоцна со учеството на Тоше на музичкиот фестивал „Мелфест“, каде што триумфираше пеејќи ја „Yesterday“ од Битлси.

 

Првиот албум Тоше го сними во 1999 година, наречен „Некаде во ноќта“, кој излезе во 60.000 примероци. Следната година го издава својот втор студиски албум „Синот бојжи“. Потоа, песните и албумите само се редеа, а секоја наредна песна привлекуваше поголемо внимание од претходната. Во текот на животот, објави уште пет албуми.

 

Многумина велат дека за време на неговата кратка кариера, Тоше имал хитови колку што некои други уметници бележат во текот на 20, 30 или повеќе години кариера. Затоа Тоше во текот на животот доби голем број награди и признанија.

 

Прераната смрт на Тоше ги остави во солзи сите негови пријатели, обожаватели, членови на семејството, колеги, па дури и оние кои не ја слушаа неговата музика, а се чини дека луѓето се’ уште не можат да го преболат неговото заминување. Во моментот на смртта, тој имаше само 26 години.

 

Пејачот со ангелскиот глас, како што многумина го нарекуваа, загина во тешка сообраќајна несреќа. Трагедијата се случи на автопатот Загреб-Липовац кај Нова Градишка на 16 октомври 2007 година.

 

Тоше Проески во тоа време, поради деловните обврски, патувал за Хрватска, а во моментот на несреќата спиел на совозачкото седиште. Кога возилото во кое се наоѓал Проески удрило во камионот, во него биле и возачот Георги Георгијевски и неговата менаџерка Љиљана Петровиќ. Возачот имал тешки физички повреди, менаџерката помали, а се претпоставува дека од силината на ударот Тоше починал на самото место.

 

Ден по неговата смрт, во Македонија беше прогласен Ден на жалост, а пејачот беше погребан во Крушево. Неговите родители никогаш ништо не објавија по неговата смрт, а долго време држеа голема слика од Тоше на семејната куќа.

 

Последниот албум „Игри без граници“, кој го издаде неполни три месеци пред неговата смрт, многумина го опишаа како „посериозен“ од неговите претходни албуми.

 

По неговата смрт му беше доделена титулата почесен граѓанин на Македонија. Македонски Пошти на 15 декември 2007 година во Крушево претстави поштенски марки со неговиот лик. На „Беовизија“ во Србија во 2008 година, тој беше награден со постхумна награда за животно дело.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi