Првото светско тригодишно крстарење: Илјада „жители“ тргнуваат во авантурата на нивните животи

1 април, 20230
62237001

Ако сте еден од оние луѓе чија животна цел е да го видат светот, ова би можело да биде совршен начин да го направите тоа. Компанијата Life at Sea Cruises носи патници на првото тригодишно крстарење низ светот во светот, за време на кое ќе видите 135 земји и сите седум континенти.

Патувањето, за време на кое ќе поминете повеќе од 200 илјади километри, започнува на 1 ноември 2023 година од Истанбул, со тоа што сè уште можете да се качите во Барселона и Мајами. Крузерот по име MV Gemini ќе посети 375 пристаништа и ќе им овозможи на патниците да поминат повеќе денови во некои места за да истражуваат. Патниците ќе ги посетат Јужна Америка и Антарктикот (таму ќе поминат вкупно 98 дена), а ќе имаат можност да истражуваат градови, глечери и ледени формации.

Rezidencijalni kruzer MV Narrative američke tvrtke Storylines - 4

Во текот на 67 дена, бродот ќе ги истражува Карибите и Централна Америка и ќе посети вкупно 69 дестинации, вклучувајќи ги Порторико и древните урнатини на Маите во Мексико и Белизе. Во Северна Америка и Хаваи, патниците ќе имаат дури 98 дена да го истражат пејзажот на Алјаска, прекрасните плажи, градови и слично.

Во Северна Азија патниците ќе видат 23 различни дестинации, меѓу кои Токио, Сеул, Шангај… Најдолгиот дел трае 206 дена и ве носи во дивината на Јужниот Пацифик и Австралија, при што ќе ги видите Сиднеј и Мелбурн, плажите на Фиџи, планините на Нов Зеланд и прашумите на Папуа Нова Гвинеја.

Секако, патувањето ќе ги одведе среќниците до урнатините на Ангкор Ват, но и до Занзибар и Мадагаскар. Кога ќе ја посетат Африка, тие ќе можат да уживаат во организирано сафари. Секако, не можете да пропуштите турнеја низ Европа, каде што ќе ја истражите уметноста, историјата и гастрономијата на дури 38 земји.

Najveći kruzer na svijetu Wonder of the Seas - 3

Иако е тешко да се замисли да останете на брод три години, верувајте дека MV Gemini има се што ви треба. Капацитетот му е нешто повеќе од илјада жители, а има првокласен ресторан, безброј активности, канцеларии, базени, теретани… Секако, има и медицинска услуга 24 часа на ден, вклучена во цената на патувањето.

И сега, се разбира, прашањето на сите прашања. Колку чини сето тоа? Па, пакувањата почнуваат од 29.999 долари годишно (во евра е нешто помалку), така што за тригодишно уживање ви требаат најмалку 90.000 долари. Па, сега кога го знаете тоа и ако сумата е прифатлива за вас, а имате доволно време, можеби е време за животна авантура.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/