ПРЕДЛОГ ЗА ДОРУЧЕК ИЛИ РУЧЕК: Шпански омлет од јајца и компири, личи на пита и ќе ги најаде сите во семејството!

25 септември, 20230
62790_omlet-od-krompira-shutterstock-1932201935_f

Состојки:

6 јајца
2 компири
1 кромид
Сол, масло
Малку магдонос

Подготовка:

Излупете ги компирите и кромидот и исечете ги на коцки. Во тава загрејте малку масло, пропржете го кромидот, додадете ги компирите и пропржете на тивок оган додека да омекнaт. Изматете ги јајцата со вилушка, посолете по вкус и малку магдонос. Прелијте со компири и кромид, измешајте. Пржете од двете страни додека не поруменат.

Совет:

Извадете го омлетот така што ќе ја покриете тавата со чинија и ќе ја завртите за да не се преполови омлетот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi