Причината поради која паровите често раскинуваат се занемарува во врските: Обрнете внимание!

25 јануари, 20230
Screenshot_2

Колку сте се промениле во текот на врската?

 

 

Постојат многу причини за раскинување. Како што сите сме различни, така се и нашите емотивни односи.

 

Понекогаш, сепак, причината можеби не е толку очигледна. Се случува партнерите да се „надрастат“ еден со друг. Иако ова можеби не изгледа дека треба да резултира со раскинување, експертите за врски велат дека тоа не е нешто што треба да дозволиме да се случи.

 

Секогаш треба да растеме и да се развиваме, понекогаш партнерите успеваат да созреваат заедно, а понекогаш едниот го надминува другиот, кога ќе се појави проблем. Препознавањето кога тоа се случува во врската може да биде тешко, особено ако врската е инаку добра.

 

Ако едната личност се промени додека другата не, тоа може да предизвика раскинување, вели Маргарет Пол, психолог за односи.

 

– Ако човек е на пат на емоционален и духовен раст, а неговиот партнер воопшто не е заинтересиран, нема да има многу емотивна поврзаност. Не се на истото место на кое можеби биле кога ја започнале врската, а можеби е време да продолжат понатаму – вели психологот.

 

Да останете во врска која ве кочи не е добро. Емоционалните врски треба да нè туркаат да бидеме најдобрата верзија од себе, а не обратно.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş