Прованса: Дестинација вредна за сите пари, не ја посетуваат 34 милиони туристи секоја година за џабе!

16 ноември, 20230
putovanja-provansa6-830x0

Втора по број на посетители по Париз, Прованса е тешко непознат и скриен туристички скапоцен камен, но секако е дестинација што вреди да се посети. Овој регион, кој се наоѓа на југоистокот на Франција, граничи со Италија и го опфаќа медитеранскиот брег, годишно го посетуваат речиси 34 милиони туристи.

Познат е по пејзажите, неодоливите градови, лозјата, маслиновите градини и полињата со лаванда, како и по гламурозните приморски места каде се собира џет-сетот. Сепак, Прованса се здоби со популарност и поради своето културно наследство, кое се состои од повеќе од две илјади историски споменици, осум локации вклучени во листата на светско културно наследство на УНЕСКО, како и надалеку познати уметнички фестивали.

Оваа туристичка дестинација е најжива во лето и можеби најатрактивна поради бескрајните полиња со лаванда и сончоглед. Сепак, за оние кои избегнуваат туристички гужви и високи температури кои можат да одат и до 40 степени, пролетта и есента се идеални за турнеја. Локалните туристички агенции нудат безброј тематски тури со чија помош можете подобро да ја запознаете оваа дестинација, без разлика дали веќе сте ја посетиле неколку пати или само го планирате вашиот прв престој.

Ќе ве воодушеви магичното село Гордес, сместено меѓу чемпрес и маслинови дрвја, како и Боние, село старо 500 години кое ја зачувало својата автентичност до ден-денес. Менербес и неговите тивки улици привлекоа бројни уметници, меѓу кои и Пикасо. Типичните француски кафулиња се идеални за тестирање на локални вина, а на секој чекор ве очекуваат провансалски гастрономски задоволства.

Како изгледа Прованса наесен погледнете во галеријата со слики.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi