РУЧЕК КОЈ МОРА ДА ГО ПРОБАТЕ! Мусака од печени пиперки и мелено месо

17 март, 20230

Доколку имате гости и не знаете што да подготвите, тогаш можете да направите мусака со мелено месо.

Состојки:

осум печени пиперки

400 гр мелено месо

две чаши павлака

четири јајца

100 мл масло

главица кромид

сол, бибер, масло

магдонос, босилек

Подготовка:

Кромидот исечкајте го и заедно со месото продинстајте го на масло со додавање на зачини.

На дното на огноотпорен сад за печење наредете три исчистени печени пиперки, покријте со малку масло и дел од филот со месо.

Одозгора повторно ставете три пиперки и слој од филот, па завршете со останатите пиперки кои ќе ги премачкате со павлака и јајца. Печете во рерна загреана на 220 степени околу половина час. Исечете на коцки и сервирајте.

Пријатно!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/