Се туширате на погрешен начин, а мала промена може да влијае на ПОДМЛАДУВАЊЕ НА КОЖАТА

14 ноември, 20230
shutterstock1903864657-830x0 (1)

Да се ​​разбереме, никој не сака смрзнувачки или студен туш во есенските и зимските денови, кога температурите паѓаат. Но, експертите споделија дека редовното плакнење со ладна вода всушност може да го подобри вашето целокупно здравје и убавина.

Можеби е тешко да се одолее на привлечноста на топол туш или када бидејќи надворешната температура опаѓа, но според еден лекар, одржувањето на ладноста може да ви помогне да изгледате помладо.

Д-р Пунам Десаи сугерира дека само 11 минути неделно изложување на ладна вода може да го подобри колагенот, што пак ќе ги намали брчките, ќе го намали нивото на стрес, воспалението, па дури и можеби ќе го подобри сонот.

Докторот препорача да пробате 11 минути неделно, велејќи дека треба да ги поделите на три сесии од две до три минути, за да не биде премногу грубо за телото.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi