Совршено сочуван: Храм кој со векови бил заробен под снегот, денес многумина го посетуваат

29 јануари, 20230
62464401-kedarnath

До Кедарнат може да се стигне пеш или на пони, но само од април до октомври, бидејќи во зима е целосно покриен со снег.

Храмот Кедарнат е еден од најважните хинду храмови во Индија. Се наоѓа на северот од Индија, во хималајскиот венец Гарвал, на изворот на реката Мандакини, на надморска височина од 3584 метри. И тоа е доволно за да препорака на живописно патување. Но, Кедарнат има и неверојатна приказна.

За Хиндусите, Кедарнат е важна точка на неколку хинду места за аџилак. Еден од дванаесетте Јотирлинга – храмови на богот Шива, свети места каде што се самоманифестирал Шива. Тоа е исто така еден од четирите Чар Дами со чија посета се постигнува мокша и е еден од петте храмови што го сочинуваат Панч Кедар.

Но, Кедарнат, изграден уште во осмиот век, е исто така архитектонско чудо создадено со импресивна вештина и разбирање на екстремната геологија на Хималаите, благодарение на која преживеал векови и природни катастрофи.

62464400-kedarnath
62464401-kedarnath (1)
62464402-kedarnath
62464403-kedarnath

Со векови под мразот

До почетокот на дваесеттиот век, храмот бил под снег и мраз речиси четиристотини години. Всушност, за време на малото ледено доба кое траело од околу 1300 до околу 1900 година, целата област Кедарнат била дел од глечерот Чорабари. Истражувањето на Институтот за хималајска геологија, Вадија, покажа дека Кедарнат го преживеал неповреден. Изграден од камени блокови поврзани со железни стеги, очигледно е совршено дизајниран и за теренот на кој е изграден и за природните непогоди што го погодуваат, како што покажа во 2013 година во страшната поплава во која загинаа четири илјади луѓе и која уништи речиси дванаесет илјади куќа во таа област – а тој немаше ништо.

Хиндусите веруваат дека Кедарнат е живеалиштето на Шива и дека го изградиле Пандавите, еден од народите од Махабхарата, многу порано од осмиот век кога, според нив, храмот штотуку бил обновен. По битката кај Курукшетра, Пандавите ја барале Шива за да се искупат за нивните гревови, но Шива избегал од нив преправајќи се во бик и како таков шетал по Гарвал-Хималаите. Еднаш Пандавите го забележале, но Шива се нурнал во земјата и Бхим, еден од петте браќа Пандава, успеал да го фати само за неговата грпка. Затоа во Кедарнат се поклонува на грпката на небесниот бик, а камената статуа на бикот го чува влезот во храмот. Делови од Шива се појавиле на четири други места кои станале светилишта, а заедно со Кедарнат се познати како Панч Кедар.

Пешки, со пони… или со хеликоптер

До Кедарнат може да се стигне пеш или со пони од блискиот град Гаурикунд, до кој возат редовни автобуски линии од Харидвар, Ришикеш, Дехрадун и други поголеми градови во индиската држава Утараханд. Најблискиот аеродром е Џоли Грант во Дехрадун, најблиските железнички станици во Ришикеш и Котдв до октомври, а препорачливо е да се избегне сезоната на монсуните поради поплави и лизгање на земјиштето. Има многу хотели, кампови, кабини и соби за изнајмување во околните градови Гаурикунд, Фата, Гупткаши и Сонпрајаг.

Во текот на зимата, кога не може да се стигне до храмовите Панч Кедар поради снегот, светите предмети се носат во храмовите на пониски височини, бидејќи само храмот Калпешвар е отворен во текот на целата година. Задолжително е да се посети додека сте во Кедарнат, како и другите храмови Панч Кедар: Тунгнат, Рудранат и Мадјамахешвар. Потребна е пропусница за Кедарнат и може да се добие преку Интернет или на железничките и автобуските станици во Гаурикунд.

Во околината на храмот Кедарнат има многу митски и свети места, но и природни убавини кои не треба да ги пропуштите. Глечерските езера Ганди Саровар и Васуки Тал се познати по својата убавина. Во пештерата Рудра Гуфа се медитира во изолација, а обиколката на храмот Гаурикунд – Парвати, како и храмовите Тријугинарајан и Бајрав ќе го заокружи неверојатното искуство на место кое е подеднакво исткаено со прекрасна природа и милениумски верувања.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/