Социјалните мрежи се преплавени од дискусија за „токсичните“ масла од семки: Експерт открива дали навистина се штетни за нас

13 март, 20230
esencijalna-ulja-830x0 (1)

Маслата од семки се составен дел од здравата исхрана, особено ако нивното консумирање е поврзано со адекватен внес на омега-3 масни киселини.

Меѓутоа, во последните неколку дена на социјалните мрежи се појавија видеа на кои некои тврдат дека маслата од семки предизвикуваат воспаленија и се токсични.

Но, дали е тоа навистина така?

Пред да го дознаете одговорот на ова прашање, прво ќе објасниме што всушност се масла од семки.

Станува збор за растителни масла направени од семки на различни растенија како што се сончоглед, соја, грозје и така натаму…

– Маслата од семки се добиваат со мелење и загревање на семето на растенијата на високи температури за да оксидираат масните киселини што ги содржат – објасни диететичарот Меди Паскуариелјо.

Таа вели дека одредени преработени намирници не треба да се пржат во овие масла.

@santacruzmedicinals

These seed oils are in everything bruh 😤 #seedoils #eathealthy #santacruzmedicinals

♬ DIVE IN! – SPED UP! – JELEEL!

– Маслата од семки често се загреваат на високи температури кога се прави високо обработена храна, што не е добро за здравјето на луѓето, особено кога се загреваат над нивната точка на чад. Тоа соединение може да доведе до здравствени проблеми како метаболички нарушувања и зголемен оксидативен стрес, но тоа не значи дека тие масла не треба да ги загревате дома кога готвите – нагласува таа.

Диететичарот истакнува дека овие масла содржат различни количества на омега-3 и омега-6 масни киселини, кои се полинезаситени масти кои се сметаат за здрави.

– Количината на омега-3 и омега-6 масни киселини варира од едно масло до друго. На пример, лененото масло содржи голема количина на омега-3 масни киселини, додека сончогледот и маслото од соја имаат нешто помалку, а маслото од палмово само траги, но нема студии кои велат дека овие киселини влијаат на воспалителните процеси во телото – таа заклучува и пренесува Huffpost.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/