Споменикот од нерѓосувачки челик висок 121 метар кој МОРА ДА ГО ВИДИТЕ во Даблин!

21 март, 20230
62505291-dablinska-igla

Spire of Dublin е впечатлива туристичка атракција во центарот на главниот град на Ирска. Станува збор за конус висок 121 метар и тежок 126 тони, кој се наоѓа на местото на некогашниот споменик на Нелсон, кој беше уништен во бомбардирањето во 1966 година.

Поставувањето на Даблинската игла настана како резултат на мултимилионската обнова на улицата О’Конел, која започна кон крајот на 1990-тите и со години беше занемарена и полна со преполни ресторани за брза храна и евтини продавници за пластика.

Во пресрет на новиот милениум и економскиот бум на Ирска, властите решија да му дадат нов, поурбан и поубав изглед на центарот на Даблин – отстранети се запуштените зелени површини, пренасочен дел од сообраќајот, обновени фасадите на градот, а проектот Даблинска игла е избран на меѓународен конкурс како монументален споменик кој ќе биде поставен во самиот центар.

Елегантниот и динамичен изглед на Spire of Dublin, кој ги комбинира уметноста и технологијата на едноставен начин, го дизајнираше фирмата Iana Ritchie Architects, додека неговата конструкција му припадна на Radley Engineering од Dungarvan.

SIAC конструкцијата и GDW Engineering ја поставија иглата во два наврати. Првиот дел од структурата беше поставен на 18 декември 2002 година, а вториот дел беше додаден на 21 јануари 2003 година.

Даблинската игла е направена од осум испреплетени парчиња нерѓосувачки челик. Има пречник од три метри и постепено се стеснува кон врвот до ширина од само 15 сантиметри. За неговата изградба се потрошени околу 4 милиони евра.

Даблинската игла доби многу прекари (и дури и непристојни) со текот на годините – од „Stiletto in the Ghetto“ до „Pin in the Bin“. Секако најпознатиот е An Túr Solais или во превод споменикот на светлината. Кога ќе се стемни, врвот на овој споменик е осветлен, што создава прекрасни сцени на панорамата на Даблин.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/