Стара Фужина: Куќа покрај реката за уживање на снегот, санкање и скијање

3 февруари, 20230
62472342-hike-bike-chalet

Во алпското село Стара Фужина ќе најдете прекрасна куќа која во зима нуди сместување за љубителите на природата, скијањето, санкањето или уживањето во погледот на снегот…

Идиличното село Стара Фужина се наоѓа во словенечката општина Бохињ. Ова типично алпско село со зачувани стари фарми постои уште од античко време, а денес посетителите бараат одмор во природа, далеку од гужвите. Куќата на Зоис, Ѓаволскиот мост, старата фарма за сирење која е претворена во Планшарскиот музеј, црквата Св. Павле се дел од атракциите кои можете да ги посетите, но многумина ќе речат дека најубаво е да најдете некакво сместување со поглед на природата и да уживате во зимскиот одмор.

62472338-hike-bike-chalet
62472339-hike-bike-chalet
62472340-hike-bike-chalet
62472341-hike-bike-chalet

До Стара Фужина се стигнува за околу два и пол часа од Загреб или Риека, околу еден час од Љубљана, а во близина е и езерото Бохињ во Националниот парк Триглав. Опкружен со планини, Бохињ е популарна дестинација бидејќи, меѓу другото, изобилува со водопади, клисури и недопрени, луксузни шуми. Во овој дел на Словенија можете да скијате, санкате или да шетате по снегот. Во нашата потрага по сместување, окото ни го привлече „Hike & Bike Chalet“ на „Booking“, која изгледа особено идилично во зима, покриена со снег.

Куќата располага со градина со опрема за скара, лежалки, тераса и детско игралиште. На поткровјето има две спални соби, дневна со комплетно опремена кујна, бања и трпезарија. Во близина има и продавница и ресторан, за да не останете гладни. Можете да ги проверите деталите на „Booking“ и да видите фотографии од куќата во нашата галерија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/