Трикови за отстранување на непријатниот мирис од чевлите,многу едноставно

18 септември, 20230
Трикови за отстранување на непријатниот мирис од чевлите

За да ги одржувате чевлите без мирис што е можно подолго,најважно е да бидете сигурни дека чевлите чорапите и стапалата се суви.Секако,со тек на време ќе добијат мирис,но не очајувајте,има решенија.Пред да започнете со чистење,проверете дали чевлите се целосно суви.Ако чевлите ви се влажни од секојдневно носење,вежбање или лошо време,наполнете ги со стуткан весник и оставете ги да се исушат на воздух.

Ако смрдеата опстојува по дезинфекција на чевлите со средства за дезинфекција, обидете се со овие методи дома:

Наполнете две чорапи со сода бикарбона, врзете ги одозгора и вметнете по еден чорап во секој чевел. Оставете да отстои преку ноќ.
За да се ослободите од бактериите и габите што предизвикуваат мирис, испрскајте ја внатрешноста на чевлите со спреј за дезинфекција. Внатре можете да посипете и прашок за стапала или прашок за пециво за сличен ефект.

Thinkstock

Некои чевли може да се перат во машина за перење.Следете ги упатствата за оптимални резултати.Општо земено,повеќето чевли што се перат во машина треба да се мијат нежно со ладна вода и благ детергент.Секогаш оставете ги да се исушат на воздух.
Спречете ја идната смрдеа со тоа што ќе ги одржувате чевлите суви и често менувајќи ги обувките што ги носите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/