ТРИК ЗА СИТЕ ДОМАЌИНКИ! Храната никогаш повеќе нема да ви се залепи за тавата

25 јануари, 20230
395626_cooking-933208-1920_f

Искусните домаќинки открија како храната не им се лепи за тавата, а главната тајна е во водата. Ставете една лажица и проценете ја ситуацијата.

Некои рецепти велат дека храната треба да се пржи или да се пече во добро загреана тава, но без масло.

Често се случува вака подготвените јадења да се залепат за тавата, бидејќи никогаш не сте сигурни дали е доволно загреана.

На социјалните мрежи искусните домаќинки споделија генијален трик како можете да проверите дали тавата е доволно загреана и никогаш повеќе да не дозволите да ви се залепи храната.

Се е во водата

Ставете ја тавата на шпоретот и вклучете го. Кога ќе помислите дека е доволно загреана, ставете една лажица вода. Ако водата почне да се шири, тоа значи дека тавата не е доволно загреана, а ако од водата почнат да се создаваат мали „топчиња“, тоа значи дека тавата премногу се загреала. Кога ќе ја истурите водата во тавата, треба да формира „џамлии“ и да се лизга по тавата. Тоа значи дека се загреала точно колку што треба и храната нема да се залепи.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş