Туристичката такса во Амстердам се зголемува на 12,5 отсто и ќе биде највисока во ЕУ

28 септември, 20230
Screenshot_4

Амстердам планира да го зголеми данокот за ноќевање на 12,5 отсто од цената на хотелската соба, додека патниците на бродовите за крстарење ќе плаќаат 11 евра по лице, наместо досегашните осум евра.

 

 

 

„Амстердам ќе има највисока туристичка такса во Европа кога ќе има ново зголемување следната година“, изјави денеска за „Dutch News“ функционерот за градски финансии Хестер ван Бурен.

 

Туристите ќе плаќаат просечен данок од 22 евра за ноќ, наместо досегашните 15 евра за соба чие изнајмување чини 175 евра и тоа е  четврти највисок данок во светот.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi