Што се може да добиете бесплатно на авионските летови, а никој не ви кажал

30 јануари, 20230
62468965-savjeti-za-putovanje

Бидејќи нискобуџетните авиокомпании заземаа голем дел од небото и бидејќи можеме да купиме билет за патувања кои порано беа патувања на животот за само неколку евра, луксузот што го поврзувавме со летањето се намали, како и цената на авионската карта. Се разбира, ако зборуваме за економска класа, бидејќи бизнис класата сè уште го одржува својот стандард на удобност.

Многу работи поврзани со удобноста на патниците варираат од компанија до компанија и повеќето од нив ќе зависат од внатрешната деловна политика на секоја компанија. Кај некои авиокомпании, некои работи едноставно нема да бидат достапни на летот, но ако нешто ви треба, не двоумете се да прашате бидејќи во спротивно не можете да дознаете што друго ви е на располагање што тие не го понудиле.

За www.travelandleisure.com, неколку стјуардеси открија што можете да побарате на летот кога летате во економска класа – и да го добиете бесплатно. Се разбира, повеќе е достапно на прекуокеанските летови во споредба со континенталните летови. Но, дури и кога летате во економска класа, можете да добиете повеќе од она што тие го нудат, само треба да прашате.

Комплети за удобност

На долгите летови, на сите патници ќе им бидат поделени козметички торби со патни влечки, маска за спиење, четка за заби и чепчиња за уши. Во овие комплети нема да најдете луксузни креми за раце и други артикли кои ќе им бидат поделени на патниците од прва класа, но тие ќе ви бидат доволни при долг лет.

Флаширана вода

Секогаш можете да побарате и да добиете бесплатна чаша вода на кој било лет, а многу веројатно може да добиете и цело шише вода. Дали на крајот ќе ја добиете секогаш зависи од инвентарот за време на летот, но нема причина да не прашувате.

Ќебиња и перници

Секогаш можете да побарате ќебе кога летате, без оглед на должината на летот. Температурата во авионот може да биде многу ниска, па ќебињата се секогаш спремни ако на некој му е ладно, само треба да прашате. Ако летате со ноќен лет, можете да побарате и перница.

Комплет за прва помош

Сите комерцијални авиони мора да бидат опремени со комплети за прва помош кои ги содржат основите – завои, гази и антисептички марамчиња и плакнења за рани. Ако доживеете несреќа на летот, само кажете ѝ на стјуардесата и таа ќе ви донесе што ви треба.

Лекови

Можете исто така да побарате лекови за различни состојби, од болка и треска до дијареа. Секако, комплетот за прва помош во авионот нема да содржи ретки лекови и лекови на рецепт, но од стјуардесата можете слободно да побарате апче против главоболката што ве мачи откако сте полетале, не мора да страдате до слетување.

Слушалки

Ако летате во економска класа, слушалките исто така ќе одговараат на квалитетот. Тие нема да бидат оние кои изолираат надворешен шум како во бизнис класата, но добро ќе ви дојдат особено ако вашите приватни слушалки се некомпатибилни со уредите во авионот кои ќе ве забавуваат за време на летот.

Книги или боенки за деца

Некои авиокомпании имаат детски книги за да ги забавуваат децата за време на летот. За ова нема правила, па најдобро е да прашате – немате што да изгубите, а можете да уживате во многу помирен лет доколку вашето малечко го заспива нова приказна или ужива во филм додека се забавува со боење.

Дополнителни закуски или друг пијалок

На кратки летови, обично не се служи целосен оброк, туку само закуски. Но, ако сè уште сте гладни или ако штотуку ви го отвориле апетитот, прашајте ги стјуардесите дали можете да добиете друг пакет. Не значи дека можете, ова исто така ќе се разликува од компанија до компанија, но кој и да праша може да добие репете.

Пијалоците што ги добивате на летот – без да ги побарате – обично се бесплатни, па кога ќе побарате нешто дополнително, прашајте за секој случај дали се наплаќа, за да нема непријатни изненадувања откако веќе сте биле послужени.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/