Јајцата се здрави, но не и ако ги јадете ВО КОМБИНАЦИЈА СО ОВИЕ НАМИРНИЦИ!

24 мај, 20230
676 (1)

Јајцата содржат многу хранливи материи. Обезбедуваат бројни здравствени придобивки бидејќи се добар извор на протеини и можат да помогнат да се намали воспалението, да се подобри здравјето на коските и да допринесат за здравјето на мозокот.

Се јадат за појадок, после тренинг или како ужина, а можат да се подготват на многу начини – варени, „на око“ и кајгана.

Сепак, треба да внимавате на храната што ја јадете со јајцата. Само затоа што се здрави, не значи дека можете да ги комбинирате со нездрави состојки.

„Поради висококвалитетните протеини и витаминот Б што ги содржат, нема сомнеж дека јајцата можат да бидат дел од здрава и урамнотежена исхрана“ – изјави диететичарката Лорен Манакер.

Јајцата често се јадат со колбаси и пржени компири. Таквата храна е полна со заситени масти и сол.

„Кога ќе одлучите да јадете јајца, задолжително јадете ги со друга хранлива храна како авокадо, леб од цели зрна и зеленчук“, предупреди Манакер.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/