5 минути, 4 состојки и НАЈВКУСНИОТ ДОМАШЕН СЛАДОЛЕД од јагода е тука: Рецепт за летен овошен десерт

24 мај, 20230
363562_sladoled-jagoda-shutterstock-1919291450_ff

Јагодите се овошје кое многумина го обожаваат, а сега е вистинската можност да ги искористите и за само неколку часа да направите вкусно уживање во кое ќе ужива целото семејство.

Домашниот сладолед е најздравата верзија на ова слатко, но и најевтината.

Доколку сакате да го задоволите вашето семејство со вкусен ладен десерт, направете го овој домашен сладолед и уживајте во него колку што сакате.

Потребно е:

1 кг измиени и исчистени јагоди
200 мл јогурт (подобар е оној со погуста конзистенција)
неколку лажици мед (може да користите и шеќер, ако немате мед)
малку сок од лимон

Подготовка:

Во блендер ставете ги јагодите, јогуртот, медот и сокот од лимон. Измиксирајте да се соедини, но не мора да претерувате, можете да оставите да има парчиња јагода на некои места.

Ставете во пластичен сад и во замрзнувач. По 4,5 часа сладоледот е готов за консумирање.

Декорирајте по желба и послужете.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/