5 НАМИРНИЦИ КОИ ТОПАТ МАСНИ НАСЛАГИ: Идеални се за доцна ноќна закуска, без грижа на совест

15 ноември, 20230
hrana-koja-topi-masti

Дали чувствувате глад во ситните ноќни часови или најмногу пред спиење? Спротивно на популарното верување, одењето во кревет на празен стомак не е идеално сценарио бидејќи може да го отежне процесот на спиење. Но, не е добро да се консумира храна и во текот на ноќта, кога телото треба да мирува. Можете да си помогнете ако јадете мала, здрава ужина околу еден час пред спиење. Експертите од Универзитетот во Флорида истакнуваат дека внесувањето до 30 грама протеини во овој период може позитивно да влијае на физичката форма. Важно е да знаете кои производи можете да ги јадете тогаш, без да акумулирате вишок наслаги на масно ткиво.

Свежо сирење или урда

Богато со протеини и калциум, свежото сирење има освежителен вкус и во исто време е лесна закуска која брзо ве заситува. Освен протеини, содржи и витамини А и Б и казеин, млечен протеин кој го регулира нивото на амино киселините во крвта. Често се конзумира за време на процесот на слабеење бидејќи е богат со протеини и во исто време заситува.

Бадеми и лешници

Овие намирници се богати со хранлива вредност, а особено позитивно влијаат на циркулаторниот систем. Меѓутоа, бидејќи имаат исклучително висока енергетска вредност, треба внимателно да се консумираат. Не повеќе од количината што ви одговара во рака. Лекарите им советуваат секојдневно консумирање во мали количини на оние кои сакаат да останат во форма. Богати се со протеини и содржат многу витамин Е, магнезиум и селен, а добри се и за срцето.

Моцарела

Уште еден производ од сирење, кој лесно можете да го комбинирате со свеж зеленчук како краставица или домат, за да се засладите пред спиење. Првично се подготвувало од биволско млеко, но денес за негово производство се користи кравјо млеко. Таа е извор на калциум и витамин Б12, кој му помага на телото да ја одржува енергијата. Содржи голем дел од калциум (до 60% од дневните потреби на 100 грама); но исто така е богат со натриум, кој е потребен за зачувување на бубрезите и балансиран крвен притисок.

Јајца

Иако постои мит дека јајцата треба да се јадат само наутро бидејќи се богати со протеини и ја зголемуваат енергијата, тие се познати и по брзото задоволување на гладот, а нема потреба да јадете многу од нив. Доволно е да изедете едно или две варени јајца и веднаш ќе почувствувате чувство на ситост и ќе го внесете во организмот многу потребниот витамин Д.

Тофу

Последно на листата, но не помалку одличен извор на протеини. Се препорачува за жени кои се во менопауза или не консумираат млечни производи. Ги содржи сите 9 аминокиселини кои му се потребни на човечкото тело за да изгради протеини, кои учествуваат во разградувањето на храната и заздравувањето на ткивата.

Следниот пат, кога ќе ве погоди потребата за храна пред спиење, дозволете си здрава, мала количина храна, доволни за да ве засити и не заборавајте да пиете вода. Понекогаш чувствуваме глад мислејќи дека нешто конкретно ни недостасува, но всушност тоа е жед. На крајот на краиштата, телото треба да биде хидрирано за да функционира подобро во секое време од денот, вклучително и за време на спиењето.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi