ABBA ги разочара фановите: Ништо од настапот на Евровизија?

26 мај, 20230
o_29189927_1280

Шведската претставничка Лорин победи на овогодинешната Евровизија и дозволи Шведска да биде домаќин на натпреварот, што е совршен тајминг за следната година, кога ќе се навршат 50 години од победата на Abba со песната „Waterloo“. Совршена можност легендарната група да настапи на Евровизија и да одбележи половина век од победата – сите претпоставуваа дека тоа ќе се случи, но некои членови на Abba цврсто рекоа „не!“.

Во интервју за Newsnight програмата на Би-Би-Си, членовите на групата Бјорн Улвеус и Бени Андерсон изјавија дека нема шанси настапот да се одржи. „Не сакам. Можеме да прославиме 50 години од нашата победа и без нас на сцената“, додаде Улвеус.

Откако Abba победи на натпреварот во 1974 година, Шведска победи уште шест пати, а фактот што годишнината и Евровизија се совпаѓаат предизвика еуфорија кај фановите. Abba се здоби со глобална популарност откако победи на натпреварот во 1974 година, по што ги издадоа хитовите „Dancing Queen“, „Money, Money, Money“, „Super Trouper“, а во 1982 година се распаднаа. Сепак, тие го издадоа „Abba Gold“ во 1992 година, а следниот албум дури во 2021 година.

И покрај распадот на групата и необјавувањето на нови песни повеќе од четири децении, Abba задржа голем број обожаватели, а нивните песни продолжуваат да се слушаат до ден-денес. Нивните безвременски хитови ги обожаваат сите генерации, што докажува и успешниот нов концертен формат што го лансираа: тие ја користеа технологијата во своја полза, па наместо членовите на бендот на концертите настапуваат нивните холограми. Импресивното шоу беше успех што ги изненади дури и членовите на бендот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/