Солта е вашиот сојузник за убавина, еве како можете да ја искористите

29 март, 20240
Screenshot_2

Солта е убедливо најпопуларниот зачин за храна, бидејќи во суштина ги подобрува сите нејзини природни вкусови.

 

 

 

За вас, избравме неколку совети за тоа како да го користите стариот добар NaCI за цели на здравје и убавина.

 

  1. Направете пилинг на кожата

 

Солта е совршен и прекрасен пилинг за нега на кожата на телото и лицето. Откако ќе се истуширате и додека вашата кожа е уште влажна, посипете малку сол на рацете и нежно втријте ја во кожата. Ќе ја отстрани мртвата кожа и ќе ја стимулира циркулацијата. Морската сол е најдобра.

 

  1. Смирете го чешањето на кожата

 

Потопувањето во бања со солена вода може да биде одлично за смирување на чешањето на кожата. Само додадете една шолја морска сол во водата за капење за да ја омекне вашата кожа и уживајте.

 

  1. Исчистете и тонирајте

 

Тонерите за лице со морска сол се многу популарни, а вие можете да ги направите сами дома. Потребна ви е една лажичка сол и една лажичка маслиново масло во мала чинија.

 

Масирајте ја смесата на лицето и вратот, но внимавајте да избегнете контакт со очите. Потоа измијте го лицето со обичен сапун.

 

  1. Избелете ги забите

 

Не плаќајте за скапи избелувачи на заби – направете сами од морска сол. Солта е природен абразив, па затоа е нежен во отстранувањето на дамките од забите. Еднаш неделно натопете четка за заби во сол и со неа измијте ги забите. Толку е едноставно, а резултатите се феноменални.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi