Category: патување

европа.jpg
Европа крие мноштво прекрасни градови и села кои честопати изгледаат како да потекнуваат од една од бајките на браќата Грим. Од населбите покриени со снег до белите градови врежани во карпите, може да се најде некоја магична магија во секоја од овие европски дестинации. Ви ги претставуваме градовите кои се познати како најчудесните, а кога […]

одмор.jpg
Како што има нешто добро во секое зло, така и растењето на заболени од корона вирус носи со себе некои добри работи кога станува збор за патувањето. Капацитетите на хотелите не смеат да бидат пополнети повеќе од 50 проценти, што значи дека нема да бидете преполни со гости ниту на плажа ниту кога користите хотелски […]

61950568-1.jpg
Регионот е познат по своите вина, борби со бикови, раскошни вили со базени, а Хемингвеј го опиша како „совршено место за меден месец“. Хм! Кога помислуваме на Андалузија, гледаме ориентална архитектура, тесни улички, палми и романтични внатрешни градини со фонтани. Сето ова, и уште повеќе, го има малиот град Ронда, едно од најромантичните места во […]

mrtvo-more1.jpg
Мртвото море е познато и по своите лековити својства Мртвото море е една од дестинациите што со децении привлекува голем број туристи. Депресивното море, како што го нарекуваат затоа што е на најниската точка на надморска височина, се наоѓа на границата на Израел и Јордан, а Ерусалим е на 20-минутно возење од познатите летни одморалишта […]

images-2020-36-pxl-090920-30078356.jpg
Синото езеро кај Имотски се смета за едно од најубавите карстни езера во Хрватска, може да биде најдлабокото езеро во Европа, а прекрасните нијанси на сина боја го инспирираа нашиот колега фотограф Синото езеро, езеро во близина на Имотски, се смета за едно од најубавите карстни езера во Хрватска. Сместено е под клисурата на која […]

hot-air-balloons-45612741920-1-830x0-1.jpg
Овој град е една од најпопуларните дестинации во Турција. Кападокија е град во срцето на Турција, магично место само по себе. Стара е преку 2.500 години и позната е како „Земја на светците“, Кападокија со право е една од најпосетуваните дестинации во Турција. Градот вграден во пештери датира од 6 век п.н.е. Во списите на […]

SELO.jpg
Гимелвалд е мало швајцарско село во кантонот Берн, на надморска височина од 1363 метри. Сместено е помеѓу планините Шилторн и Јунгфрау. До ова место не може да се стигне со автомобил. Поради недостаток на пат во Гимелвалд, жичарницата Шилторн застанува, а има и екстремна пешачка патека опремена со челични карпи што ја поврзува со блиското […]

untitled-design-2020-08-26t115724-722.jpg
Овој млад пар го комбинираше удобното со корисното. Тие развиваат софтверски пакети за уредување фотографии, кои ги рекламираат со фотографирање на најубавите локации во светот, обработка на фотографии и прикажување на крајниот резултат. Нивните имиња се Џереми и Енџи, и ги презентираат своите филтри за обработка на фотографии на многу интересен начин. Тие патуваат низ […]

lake-powell-506811920-830x0-1.jpg
Понекогаш дури и човечките креации можат да бидат достојна конкуренција на природни чуда. Одличен пример е езерото Пауел, второто по големина вештачко езеро во Америка. Иако езерото е дел од реката Колорадо, тоа всушност лежи на границата на државите Аризона и Јута. Вкупната површина на езерото е 658 км2, а просечната длабочина е околу 40 […]

ostrvo.jpg
Ако некогаш сте сакале целосно да избегате од светот и да бидете целосно сами, го најдовме идеалниот напуштен остров, со напуштена куќа во центарот. Многу близу до јужниот брег на Исланд, има архипелаг кој е сопственик на мал остров со веројатно најосамената куќа на целиот свет. Малиот остров Елидеј, кој е толку убав и идиличен, […]

плажа.jpg
Мексико е земја со многу природни убавини, а може да се пофали и со прекрасниот архипелаг Мариета, составен од неколку ненаселени острови, кои се вистинска туристичка атракција. Меѓу нив се издвојува островот со познатата „плажа на љубовта“, која е создадена на многу необичен начин. Имено, на почетокот на 20 век, мексиканската влада спроведе разни воени […]

a345cb662de93a8d2ef16b3699b735c5_orig.jpg
Иако вирусот корона сериозно ја загрози туристичката сезона на Јадранот, нудистичките кампови не забележуваат драстичен пад на посетите. „Голем проблем е што луѓето го поистоветуваат нудизмот и расположението за секс, а тоа е потполно спротивно од тоа што навистина е натуризам“, изјави Билјана од Белград, која повеќе од 10 години посетуваше плажи на нудисти, за […]

пар.jpg
Невообичаената приказна за неколку авантуристи од Венеција ја објави денес Хафингтон пост, а станува збор за средовечен маж и жена кои се меѓу оние кои веруваат дека земјата е рамна и кој успеал да пристигне до северната провинција Венето на врвот на карантин и покрај сите забрани. Нивната цел беше островот Лампедуза, во архипелагот Пелагија, […]