8 јули, 2020

Езеро кое ја менува бојата: Келимуту, свето место кое собира души! (ФОТО + ВИДЕО)

12 јуни, 2020, Нема коментари
Келимуту е мал, но е добро познат вулкан лоциран на индонезискиот остров Флорес, во близина на градот Мони. На врвот на овој вулкан има три кратерски езера со различни бои. Иако тие го делат...

Сите во оваа земја имаат роденден на ист ден и никој не се плаши од смртта!

8 јуни, 2020, Нема коментари
Сместено високо на Хималаите, малото кралство Бутан е мистерија за поголемиот дел од целиот свет. Многу уникатни работи се поврзани со оваа земја, како на пример во неа нема семафори и дека сите жители...

Данец кој ја посетил скоро секоја земја во светот без „летање“ е заробен во Хонг Конг веќе 4 месеци. Еве како изгледа еден негов ден

8 јуни, 2020, Нема коментари
Пред шест и пол години, Торбјорн „Тор“ Педерсен го напушти својот дом во Данска во потрага да стане првиот човек што ќе ја посети секоја земја во светот без летање. Голем дел од патувачката...

12 еко хотели кои ќе ве воодушеват!

7 јуни, 2020, Нема коментари
Подигајќи ја свеста за потребата од заштита на животната средина, хотелите со знак „eco-friendly“ стануваат сè попопуларни, а гостите сè повеќе го ценат враќањето на човекот во природа. Покрај тоа што покажуваат и докажуваат...

Дали би ја посетиле НАЈНЕОБИЧНАТА дестинација во светот?

5 јуни, 2020, Нема коментари
Љубителите на авантури сега имаат шанса да го посетат ова место! Имено, компанијата што се занимава со планирање и реализација на луксузни патувања и експедиции, EYOS Expeditions, додаде нешто сосема неочекувано на својата листа,...

Неверојатно езеро полно со арсен за кое се верува дека ги лечи сите болести

4 јуни, 2020, Нема коментари
Езерото Моно во Калифорнија, САД пред 10 години било во центарот на вниманието на научниците поради новите облици на живот на Земјата кои биле откриени во него. НАСА во него пронашла микроорганизми кои имаат...

10 дестинации кои највеќе им недостигаат на луѓето во карантин

3 јуни, 2020, Нема коментари
Анализирајќи повеќе од 200.000 објави на Инстаграм, истражувачите утврдија кои се местата кои најмногу им фалат на луѓето во карантин. Откако многу светски земји се најдоа во карантин заради пандемијата на коронавирус и повеќето...

Ова место личи на бајка, а всушност е пекол

2 јуни, 2020, Нема коментари
Mногумина нема да се сетат ако ги прашате кое е најжешкото место на Земјата, да ви одговорат вуклан. Но овој е таков, иако е најнизок. Се работи за Далолу, вулкански кратер во пустината Данакила...

Зошто морето во Грција одеднаш стана ладно и дали туристите треба да се загрижат?

2 јуни, 2020, Нема коментари
Ваков природен феномен не е забележан во изминатите 20 години. По страшното невреме кое ја погоди Грција во периодот од 17 – 22 Мај, површинската температура на морето, значајно опадна. Најголема промена во температурата...

Најнеобичната плажа во светот – совршена за љубовни парови

1 јуни, 2020, Нема коментари
Playa de Amor, егзотична “скриена плажа”, сместена на еден од ненаселените Маријета острови во Мексико, ги фасцинира туристите од цел свет. Playa de Amor или Плажата на љубовта се наоѓа на околу 20 наутички...

Кога повторно ќе се осмелиме да одиме на туристичи патувања?

31 мај, 2020, Нема коментари
Огромните размери на коронавирусот нанесоа големи штети во многу области, но една од најпогодените е туризмот. Експертите сметаат дека оваа гранка ќе се рехабилитира, исто како што успевала и во минатото. “Кај луѓето не...

Келимуту – свето место со три езера кои ја менуваат бојата

31 мај, 2020, Нема коментари
На врвот на овој вулкан има три кратерски езера со различни бои. Иако тие го делат врвот на истиот вулкан и се наоѓаат еден до друг, езерата повремено менуваат бои – од црвена и...

Цело село во Шведска на продажба. Еве која е цената

30 мај, 2020, Нема коментари
Пандемијата на коронавирус може да го запре најголемиот дел од глобалниот пазар на недвижности, но не и во Шведска.Имено, едно село во оваа земја се продава за 70 милиони шведски круни (6,5 милиони евра).Сатра...
Почетна // Travel Story // Категорија "патување" (Page 2)
Горе