Category: патување

x1-1-660x450-1.jpg
Научниците ја решиле тајната на Стоунхенџ, пронаоѓајќи го местото каде потекнувале повеќето мегалити што го сочинуваат овој популарен споменик во Вилтшир, Англија, благодарение на примерокот на основниот камен, што се чувал во САД со децении – вести кои се проверуваа низ целиот свет на 29 јули. Се разбира, ова е мистерија стара илјадници години. Самиот […]

hotelnaslov-e1598720442818.jpg
Неговата архитектура со години ги привлекува туристите Дали некогаш сте сонувале да бидете сами во прекрасен замок со саканата личност? Во мноштвото необични хотели, се издвојува еден што навистина потсетува на замок од минати времиња, а тој е дизајниран да прими ограничен број гости, така што од хотелот велат дека никогаш нема да сретнете други […]

putovanja-putokaz-e1585897868698.jpg
Огромните размери на коронавирусот нанесоа големи штети во многу области, но една од најпогодените е туризмот. Експертите сметаат дека оваа гранка ќе се рехабилитира, исто како што успевала и во минатото. “Кај луѓето не престана желбата за патување, но сигурно е дека во иднина ќе патуваат со многу поголемо внимание”, смета Адам Блејк, професор по […]

WHektkpTURBXy84Y2IwMjM5YjdlZjViMGQ4MTY5ODZiMDAzYmJmMGU3MC5qcGeSlQLNA8AAwsOVAgDNA8DCww.jpg
Кога корона вирусот започна да се шири на почетокот на март, еден од водачите од Силициумската долина во Сан Франциско го повика производителот на засолништето за опстанок. Тој сакаше да знае како да отвори тајна врата на неговиот мултимилионски бункер, 11 метри под земја во Нов Зеланд. Тој бизнисмен не е единствениот богат човек кој […]

-ТРОПЕ-1280x853.jpg
Некогаш класично рибарско село, сега е едно од најголемите модерни одморалишта. Сен Тропе е мал крајбрежен град на француската ривиера, кој стана познат во 50-тите и 60-тите години на минатиот век, а го прослави француската актерка Брижит Бардо во времето кога зачекори на земјата на овој риболов град. Прекрасно крајбрежје, груби села во околните ридести […]

dallol-volcano-ethiopia-1-e1591036132595.jpg
Mногумина нема да се сетат ако ги прашате кое е најжешкото место на Земјата, да ви одговорат вуклан. Но овој е таков, иако е најнизок. Се работи за Далолу, вулкански кратер во пустината Данакила во Етиопија, се наоѓа верувале или не на 82 метрипод морското ниво. Во своето опкружување има бројни извори и неколку гејзери, […]

2947190485f467b264f53b433321534_693x460.jpg
Владата на Северен Кипар соопшти дека наскоро ќе го отвори напуштениот град Варош, некогаш популарна туристичка дестинација, кој стана град на духови од турската воена инвазија на островот пред неколку децении. Кипар е поделен на два дела од 1974 година, меѓу Турција и Грција. Оттогаш, градот Варош е „ничија земја“. Поради тоа, влезот во овој […]

Iceland_Skaftafell-e1591699283723.jpg
Skaftafell паркот е вториот по големина парк на Исланд и претставува неверојатна оаза меѓу песокот и глечерите. Во 1967 година е прогласен за Национален парк, а едно од несекојдневните и бајковити места е секако Кристалната пештера. Замрзнатите пештери се инаку, привремени структури, кои се појавуваат на работ од глечерите, а одвнатре изгледаат магично. Но, тие, […]

selo.jpg
Ова село, кое се наоѓа во северниот дел на Норвешка, има само 100 жители, но е едно од ретките населени места со само една буква Населбата се вика Å. Å на норвешки значи „езеро“ и се изговара како „О“. Оваа мало волшебство  е често привлечно за туристите кои ја посетуваат Норвешка, но за жал, некои […]

Исланд е место на геолошки чуда и арена на вечна борба помеѓу ледот и оганот Исланд, или како уште ја нарекуваат земја на ледот и оганот, позната е како сопственик на вулкани, гејзери, глечери и водопади, но малку луѓе знаат дека на овој остров се сретнуваат евроазиската и американската тектонски плочи, како и дека оваа […]

pacir-termalna-banja-1536x1024-1-1280x853.jpg
Ако мислевте дека очите ве мамат, не, ова не е Фотошоп и не станува збор за никаква загадена вода, односно ова езеро навистина постои. И тоа не е ниту во Австралија, ниту во Сенегал, туку во Србија. Оваа година, за жал, ги расипа сите наши планови, барем кога станува збор за патувањето во странство. Недалеку […]

Capture-5-2-e1592922454871.png
Температурата на водата во термалните извори е изнесува од 35 до 100 степени целзиусови Во текот на илјадници години, на југозападот на Турција, во провинцијата Денизли, се таложел калциум. Со тектонските поместувања на тлото во басенот на реката Меандер, дошло до силни потреси и појава на повеќе извори на врела вода. Еден од тие извори […]

pecina.jpg
Водопадот на клисурата Батара се наоѓа во Либан во пештерата позната како „Пештера на три моста“, во недопрен предел стар околу 160 милиони години! Пештерата беше откриена пред  нешто повеќе од 60 години, а истата беше истражена и мапирана пред само триесет години. Водопадот е најзастапен за време на пролетта кога снегот околу пештерата се […]