8 јули, 2020

Европско чудо: Ова е најдобриот воден парк во светот

Паркот Сијам е распространет на над 18,5 хектари во крајбрежниот град Коста Адеја на шпанскиот остров Тенерифе. Иако се наоѓа на најголемиот остров на Канарските острови, тематски е адаптиран на подрачјето на Тајланд, поради...

5 места во светот каде е забрането да се мачкате со крема за сончање!

Наскоро ќе може да планираме патување. Дали некогаш сте се запрашале каде кремата за сончање е забранета? Само Американците фрлаат 500 милиони сламки секој ден, доволно за да наполнат 125 автобуси. Најлошо од сè...

Градот на духови во кој е опасно да се земаат сувенири и да се оддалечувате од водичот!

Зоната на самракот од пред 30 години денеска е туристичка атракција. Во 1984 година експлодираше реактор во чернобилската нуклеарна централа испуштајќи во воздухот голема количина на радиоактивни хемикалии кои загадиле милион квадратни километри. Околу...

Пет светски енклави кои мора да ги посетите!

30 април, 2020, Нема коментари
Енклава претставува дел од територија, регион, подрачје издвоено од сопствената и вклучено во друга држава. Еве неколку, за кои веројатно никогаш не сте знаеле дека претставуваат енклави. Калињинград, Русија Овој град е познат по...

Во него висела Мона Лиза: заборавениот дворец со 1500 соби!

30 април, 2020, Нема коментари
Fontainebleau е името на ренесансниот дворец сместен во долината на реката Лоара, на 55 километри од Париз. Ова монументално издание некогаш било скромна ловечка куќичка која по налог на кралот Фрањо I почнал да...

Каде исчезнаа сите? Најзеленото село во светот што не беше подготвено за популарност

29 април, 2020, Нема коментари
Некогаш најбогатото рибарско село на кинескиот остров Шенгси, денес веројатно е најзелено во светот. Селото Хотован, кое се чини дека одлучи да ги врати своите куќи и полиња на природата, е оддалечено на околу...

Напуштени воени бункери: Скриено место кое ви дава најдобар поглед на Барселона!

29 април, 2020, Нема коментари
Ова одлично место за вечерно дружење со пиво и гитара е на половина час пешачење од метро станицата, а во текот на денот нема гужва, а погледот е нереален… Ако сте во потрага по...

Предавања во живо: Како изгледа животот во Северна Кореја и Чернобил?

29 април, 2020, Нема коментари
Посетата на зоната за исклучување во Чернобил, Припjат, Чернобил и нуклеарната централа не може да остави никого рамнодушен. Ова е зона на силна трезвеност, а од друга страна прекрасно место … “ Кога Виктор...

Еве ги најдобрите патувања што треба да ги направите во 2020 година

25 април, 2020, Нема коментари
Мостар, Босна и Херцеговина Зошто да одите сега: Обележете 25 години мир Што треба да знаете: Делумно уништено за време на Босанската војна (1992-1995), богатиот историјат на Мостар сè уште носи сериозни лузни од...

7 приватни острови кои можете да ги изнајмите без да ограбите банка

24 април, 2020, Нема коментари
Не е потребнода бидете славна личност од Холивуд или билионер за да можете да изнајмите парче од рајот. Проверете еден од овие прифатливи изнајмувања на приватен остров што ќе ве остават да се чувствувате...

Најчистата земја во светот каде ви ќе ве казнат 500 долари доколку не пуштите вода во тоалет

21 април, 2020, Нема коментари
Во земја со огромно богатство, има доста чудни и бизарни правила, а во краток вовед ќе научите некои од нив во овие 11 интересни работи за уникатниот Сингапур. 1. Светската организација за тоалети (да,...

Најдобрата плажа во Европа за 2020: Вистински рај на земјата

15 април, 2020, Нема коментари
Порталот Trip Advisor доделува признание за избор на патници на одредени дестинации секоја година, во зависност од прегледите и коментарите на оние што ги посетиле. Значи, откриено е дека најубавата плажа во Европа за...

По постапките на Џејмс Бонд: виртуелно патување низ неверојатни локации во светот

12 април, 2020, Нема коментари
Премиерата на новиот филм за тајниот агент 007, „Нема време да се умре“ е одложена за ноември, но можеме кога и да посакаме да уживаме на локациите каде Даниел Крег го играше главниот лик...
Почетна // Travel Story // Категорија "патување" (Page 5)
Горе