22 февруари, 2020

Радио

Доколку сакате да ги зајакнете коските и мускулите тогаш треба да обрнете особено внимание на исхраната. Намирници кои се препорачуваат за оваа цел се: шампињоните и брокулата. Во печурките-шампињони, има голема количина на витаминот Д, кој ја зголемува работната способност и ги јакне коските. Се препорачува секојдневно да се конзумираат, како додаток во исхраната или како главен оброк. Брокулата пак изобилува со калциум, минерал кој е важен за здрави коски. Потребно е барем два пати неделно , по 250 гр, да го внесуваме овој вкусен зеленчук.

Остави коментар

Почетна // живот // Исхрана // Храна која ги јакне коските и мускулите
Горе