Category: Life Story

shutterstock_686255080_1000x0.jpg
Бракот е свет обред или чин во кој маж и жена стануваат сопружници, т.е. маж и жена. Свадбите постоеле од памтивек и овој обичај поминал низ три нивоа. Првите бракови всушност биле киднапирања. Примитивниот човек едноставно ќе ја киднапирал девојката со која сакал да се ожени или би ја купил – тој би и платил […]

535885025fa94d49382e7776486787_v4-big.jpg
Јавноста е збунета од различни начини на пресметување на смртноста: IFR, CFR, специфична смртност и слично, но исто така и несогласувања меѓу експертите, бидејќи некои тврдат дека смртноста од Ковид е многу голема и затоа се потребни строги мерки за да се спречи ширењето на вирусот, а други кои пониско отколку што првично се сметаше […]

profimedia-0454026560.jpg
Бананите генерално ги сакаат сите и сега е вистинското време за нас – и тоа е само една од причините што ја направија јапонската диета со банани супер популарна деновиве. Диетата со јапонска банана не е комплицирана, ефтина е, а во зависност од вашата тежина може да помогне да изгубите два до десет килограми за […]

download-1-4.jpg
Сексуалните играчки во домаќинствата можат да бидат вистинско откритие за жените кои не сакаат да одат во сексуални продавници а копнеат по дополнителна сексуална стимулација. Д-р Сара Насерзадех, советничка за сексуални односи и односите во Пало Алто, Калифорнија, наведе неколку „домашни играчки“ за здравјето на жените и објасни како да ги користите безбедно. Бисер ѓердан […]

.jpg
ТемеПреполно со нервни завршетоци, скалпот е една од најдобрите непознати ерогени зони. Нека вашиот партнер нежно го масира вашиот скалп со врвовите на прстите. Зглобовите на рацетеРетко сме допрени овде, така што зглобовите содржат одредено ниво на табу. Тие се исто така „на пат“ до поинтимните делови од телото, така што ова исто така ја […]

woman-46583871920-830x0-1.jpg
Бизарниот тренд се прошири на социјалните мрежи, особено на „TikTok“ Имено, жените започнаа да снимаат видеа во кои гордо и со воодушевување зборуваат за ставање апчиња за контрацепција, во прав во шампон за поттикнување на раст на косата. Една девојка рече дека веќе две години користи разни производи за да го поттикне растот на косата […]

GettyImages-1175777878-840x530-1.jpg
На пример, едно истражување покажа дека луѓето со група 0 имаат дванаесет проценти помал ризик од заболување Една нова канадска студија, објавена во „Annals of Internal Medicine“, покажа дека крвната група на една личност може малку да го намали ризикот од заразување со нов коронавирус, пишува CTV News. Научниците од Институтот за науки за клиничка […]

Screenshot_1-20.png
Јапонскиот научник Јошинори Охсуми го откри принципот на диета што помага во зачувување на младоста и здравјето. За неговото откритие доби Нобелова награда за медицина. Суштината на неговата работа е едноставна: ако гладуваме некое време, клетките обработуваат сè старо и непотребно за тоа време и – тие се подмладуваат. Овој процес се нарекува автофагија, што […]

shutterstock_1643360887.jpg
Експертите истакнуваат дека перењето хируршки маски во машина за перење не е добра идеја Здравствените власти велат дека најраспространетото оружје против Ковид-19 – хируршки маски – мора да се отфрли откако ќе се носи, но еколошките проблеми предизвикаа некои научници да размислат за тоа. Со ширењето на коронавирусот, маските станаа задолжителни на многу места во […]

shutterstock173816945-830x0-1.jpg
Се чека зелено светло за масовно производство Наскоро може да биде достапен спреј за нос за кој се тврди дека обезбедува заштита од инфекција со Ковид-19 до 48 часа. Хемикалиите веќе одобрени за човечка употреба се комбинирани за да се направи спреј, а лабораториските студии покажуваат дека ја инхибира способноста на коронавирусот да се поврзе […]

1-4.jpg
Кој би рекол… Џулија Робертс отсекогаш важела за една од најхаризматичните актерки во Холивуд, а покрај тоа, оваа 53-годишна жена има линија на која би и позавиделе и двојно помладите од неа. Сепак, нејзиниот успех кога станува збор за изгледот не е тајна, туку е комбинација на правилна исхрана и вежбање.Сајтот “Diet weight lose”, кој […]

kivanje-700x470-1.jpg
Супер-расптостранувачите на вирусот имаат две забележителни физички карактеристики поради кои имаат поголем потенцијал за ширење на инфекцијата на други, а тоа се дека ги имаат на број сите заби и затнат нос, открива новата научна студија. Студијата е објавена во научното списание „Психика на флуиди“ и покажа дека наведените физички карактеристики може да значат дека […]

GettyImages-832991434.jpg
Истражувачи од Универзитетот во Њујорк во Албанија објасниле дека Ковид 19 го менува однесувањето на заразените луѓе на начин што овозможува максимално ширење и размножување! Студијата наведува дека вирусот има ефект и на еден дел од мозокот, кортексот, кој е одговорен за регулирање на емоциите и однесувањето во општеството. Период на инкубација – подмолен потег […]