Category: здравје

929299_profimedia0103986772_ls.jpg
Истражувачите испитувале 84 студенти така што решавал загатка судоку, индивидуално и во посебни простории. Мажите сакаат да бидат во друштво на убави жени. И нема ништо лошо во тоа. Или, сепак, има. Барем кога е здравјето во прашање. Научно објаснетиот факт на истражувањето на Универзитетот во Валенсија наведува дека само пет минути во друштво на […]

304652_x6_f.jpg
Доколку имате проблем со анемија, задолжително пробајте го овој еликсир бидејќи е полн со витамини и минерали. Може да ви помогне и со имунитетот, инфекции на уринарниот тракт, настинки, алергиски реакции, ревматизам и артритис… Состојки: 5 лажици коприва (семе) 1 кг мед 100 мл прополис 1 лажица полен Подготовка: Измешајте ги медот и копривата. Добро […]

glava-mozak-mozdani-udar-foto-shutterstock-1415008863-586517.jpg
Запомнете го добро овој метод, бидејќи можете да помогнете некому и да му го го спасите животот. Кога некое лице добива мозочен удар, мозокот не прима доволно кислород, што доведува до смрт на мозочните клетки. Таквата ситуација бара итна медицинска помош! Еве неколку совети како да спасите некој што доживеал мозочен удар. Најважно е да […]

Screenshot_9-1.png
Запомнете го овој метод добро, бидејќи можете да помогнете некому и да му го спасите животот Кога некое лице добива мозочен удар, мозокот не прима доволно кислород, што доведува до смрт на мозочните клетки. Таквата ситуација бара итна медицинска помош! Еве неколку совети како да спасите некој што доживеал мозочен удар. Најважно е да не […]

unnamed.jpg
Конечно дојде пролетта, а со тоа и подоброто време што не привлече да излеземе на отворено. Сите сакавме да ги видиме драгите луѓе кои не ги посетивме претходните месеци поради пандемијата. Сепак, за сите кои страдаат од сезонски алергии, се појавува нов проблем – како да ги разликуваат нивните алергиски симптоми од корона вирусот. Ако […]

-умор-вс-озбилни-болести.png
За почеток, треба да видиме како се манифестира овој озлогласен пролетен замор и зошто се појавува. Штом ќе ги отвориш очите, веќе си уморен, безволен, мрзелив, се влечеш цел ден како претепана мачка, иако надвор времето е убаво. Пролетниот замор е најверојатно е виновникот. Но како да се разликува од посериозен здравствен проблем ? За […]

Opera-Snapshot_2021-05-12_044238_www.danas_.rs_.png
Антителата кои го неутрализираат Ковид се присутни во крвта најмалку осум месеци по инфекцијата, покажува италијанско истражување објавено денес. Ова е точно „без оглед на тежината на болеста, возраста на пациентот или присуството на други патологии“, се вели во студијата спроведена од престижната болница Сан Рафаеле во Милано во соработка со Институтот за јавно здравје. […]

652743d199a6bb96d541926b98cd6ca31c779368.jpg
Звучи како научна фантастика, но најновото американско-кинеско истражување сугерира дека животниот век на човекот може да биде помеѓу 400 и 500 години. Научниците од биолошката лабораторија Mount Desert Island во САД и Универзитетот во Нанџинг во Кина утврдија дека постојат двe патеки на клетките кај луѓето кои ја одредуваат долговечноста и овие патишта имаат засилен […]

25616_movement-2953852_960_720_f.jpg
Јогата е техника за која е научно докажано дека позитивно влијае на подобрувањето на менталното и физичкото здравје, пишува Lovesensa. Позната е како најдобра физичка активност за релаксација, а покрај тоа, јогата може да ви помогне да го подобрите фокусот, меморијата и да го зачувате когнитивното здравје на мозокот. Овие јога асани се одлични за […]

pexels-rodnae-productions-6149306-1024x683-1.jpg
Постои зголемена загриженост во врска со поврзаноста помеѓу корона вирусот и неплодноста и покрај тоа што научниците постојано истакнуваат дека нема доволно докази за тоа. Затоа американски гинеколог објасни како функционира вакцината и зошто нема никаква врска со можната неплодност. Стравот дека вакцината предизвикува неплодност не е ништо ново, посочува за Си-Ен-Ен педијатарот д-р Ивон […]

862007_profimedia0537368110_ls.jpg
Најдобра заштита од короната е да се избегнуваат гужви, а маските… Центрите за контрола и превенција на болести на САД спроведоа студија која покажа дека носењето маска – хируршка или платнена – блокира само околу 40 проценти од честичките на вирусот, а кога платнената маска се става над хируршката, дури 80 проценти од честичките се […]

Opera-Snapshot_2021-05-11_122559_www.alo_.rs_.png
Научниците веќе некое време знаат дека препознатливите „шилести“ протеини на вирусот САРС-КоВ-2 му помагаат на самиот вирус да го зарази домаќинот прицврстувајќи се на здравите клетки. Сега, нова голема студија покажува дека тие исто така играат клучна улога во самата болест, а истражувачката работа објавена на 30 април 2021 година во стручното издание Circulation Research, […]

904231_profimedia0143714350_ls.jpg
Студија спроведена во реални услови од страна на Институтот за јавно здравје на Англија Луѓето кои примиле единечна доза вакцина Астра Зенека биле 55 проценти заштитени од смрт доколку се заразат. Според новата студија, таа бројка е 44 проценти по една вакцина Фајзер во споредба со невакцинираните лица. Институтот за јавно здравје на Англија објави […]

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi