Category: Исхрана

Untitled-1.jpg
Во случај на прекумерно конзумирање на некои од овие намирници, може да се појават халуцинации и некои компликации. Уживајте во умерени количини, како и во сè друго. Едно американско истражување покажа дека седум чаши црно кафе на ден може да предизвикаат халуцинации. Откако ја испиле оваа количина кафе, испитаниците слушнале разни звуци, а поединци исто […]

ЛУК-НАСЛОВ.jpg
Измешајте лук со сок од лимон и ќе добиете феноменален пијалок Ако посетите некое домаќинство, едно нешто што често ќе го најдете во секоја кујна е лукот. Лукот со остар мирис, е неразделен дел од секоја кујна, токму затоа што се верува дека овој зеленчук го зајакнува имунитетот и штити од многу болести. Како што […]

ed3f30d3bdcb5fdeafb3.jpeg
 Разбудете го гурманот во вас, откријте нови вкусови на храна Готвачот и еден од водителите на серијалот „Кујна“, Џеф Мауро, откри дека, иако досега се тврдеше поинаку, најпаметно е да се купува намирници на празен стомак. Тој забележува дека ова не значи дека треба да земете пет пакетчиња торта, но може да земете и едно […]

pcela-660x450-1.png
Сите веројатно знаете дека не секој мед е вистински мед. Кога купувате во продавница, големи се шансите да купите нешто што има вкус на мед или изгледа како мед. Внимавајте на овие фактори, бидејќи нема природен мед. Врвните пчелари откриваат многу едноставни методи за откривање на овие измами. Првото нешто што можете да го пробате […]

НАСЛОВНА.jpg
Овој начин на исхрана носи позитивни промени кои влијаат не само на здравјето на организмот, туку и на имунолошкиот, менталниот и емоционалниот статус на секоја личност. Крв значи жива, а исхраната според крвните групи значат многу повеќе, односно долг, здрав и среќен живот. Ако некое лице јаде според правилата на неговата крвна група, тој избегнува […]

a130e81ab91590a8a5d0859c473b90ee34c89b02.jpg
Експертите веќе долго време советуваат овошјето и зеленчукот да се мијат добро пред консумирање или подготовка, како и да се излупат, ако е можно. Една состојка што сите ја имаме во нашиот дом помага да се измијат пестицидите што се користат во производството на овошје и зеленчук. Една состојка што сите ја имаме во нашиот […]

shutterstock_754307701_1000x0.jpg
Нема гладување и броење калории, а само за две недели губите пет килограми. Моментално најпопуларната диета во светот е таканаречената шведска диета која не ветува гладување или мачно броење калории! Ќе забележите дека е слично на диетите кои содржат малку јаглени хидрати, а фокусот во оваа диета е на протеините и здравите масти. Ако сакате […]

koliko-se-ugojite-od-jednog-keksica-dnevno-necete-verovati-rezultat-ovo-je-jedna-od-tajni-gojaznosti.jpg
“Дебелината е болест што се карактеризира со зголемување на телесните масти до степен што доведува до нарушување на здравјето и развој на голем број компликации. Се проценува дека прекумерната тежина е одговорна за развој на дури 250 болести”. Со овие зборови, проф. Д-р Едита Стокиќ, директор на Клиничкиот центар на Војводина, предупредува на проблем што […]

сир-насловна.jpg
Сирењето, во сите свои различни форми, е веројатно една од најомилените намирници низ целиот свет. Но, како што е случај со повеќето јадења, дури и одлично парче сирење може многу лесно да се уништи. Затоа, прочитајте кои се најчестите грешки што ги правиме со сирењето и како можеме да ги поправиме. Го чувате на погрешно […]

диета-наслов.jpg
Иако важи само за два дена во неделата, оваа диета може да ви помогне да ослабете. Додека многу диети се фокусираат на она што го јадете, диетата позната како 5:2 ви дава само одговор на прашањето кога и колку јадете. Имено, оваа диета се заснова на фактот дека јадете сосема нормално пет дена во неделата, […]

11111.jpg
Како да го задржите сирењето свежо, не расипано и не мувлосано? Само ставете го во кутија со ова! Овој трик помага да се зачува свежината и вкусот на сирењето совршено до 14 дена! Сирењето и разни видови тврди сирења се една од најчестите намирници во нашиот фрижидер и обично ги купуваме во поголеми пакувања, но […]

јади.jpg
Диетата со сурово овошје и зеленчук се заснова на јадење свежи, непреработени и органски одгледувани растенија. Основата на овој тренд на храна се заснова на фактот дека храната не треба да се подготвува на температура над 50 степени, бидејќи само таквата храна има зачувано важни ензими кои ќе овозможат најдобра апсорпција на хранливите материи од […]

спанаќ-1280x640.jpg
Грешката што ја прават многумина од нас може да биде опасна по нашето здравје! Многумина спанаќот го нарекуваат супер храна и тоа не без причина. Има исклучително висока содржина на витамини К и А, богат е со магнезиум, железо, витамин Ц … Сепак, пред да и се препуштите на оваа здрава храна треба да знаете […]