Category: Исхрана

240813_shutterstock-1678817467_ls.jpg
“Популарната кето диета што може да се најде на Интернет не е вистинската, класична. Тоа е, всушност, модифицирана Аткинсонова диета. Внесувањето на масти и протеини е слободно, но јаглехидрати скоро и нема, од 10 до 15 проценти,” вели Даниела. Масловариќ предупреди дека диетата Аткинсон во неколку форми, кои “се вртат на социјалните мрежи “, не […]

Dijeta.jpg
Ако сте од луѓето кои сметаат дека е доволно да изберете една хит протеинска диета од Гугл без гладување и да ја доведете линијата во ред за кратко време, грешите! Имено, зад многу режими на исхрана се се кријат квази-експерти, кои можат да направат повеќе штета отколку добро. Затоа е добро да се знае која […]

bored-young-lady-sitting-table-with-cake-fruits-pretty-white-girl-posing-during-breakfast-830x0-1.jpg
Шеќерот не е само предизвикувач на дебелина, туку и дијабетес тип 2, рак, срцеви заболувања, деменција и неплодност Повеќето луѓе честопати прибегнуваат кон слатки и производи што содржат шеќер, а тоа е главниот виновник за многу здравствени нарушувања и болести. Ако го елиминирате шеќерот од вашата дневна исхрана, сигурно на почетокот ќе ви недостасува. Сепак, […]

profimedia-0589943730.jpg
Пивото е еден од најстарите и најпопуларните алкохолни пијалоци, омилен во целиот свет. Но, дали сте свесни за неговите ефекти врз здравјето на луѓето? Пивото е богато со протеини и витамин Б. Хмелјта е главната состојка што се користи за подготовка на пиво, содржи флавоноиди и е исто така добар извор на минерали кои играат […]

249619_profimedia0587189961_ls.jpg
Нутриционистката Борјана Депало на зборуваше за две големи грешки што балканците ги прават во текот на исхраната Јелена Џоковиќ предизвика голема бура велејќи дека нејзиниот син Стефан јадел месо првите три години, па сега се храни само со растенија, како и нејзината помлада ќерка Тара. Многу се коментираат и играњето и исхраната на Новак Џоковиќ. […]

-сака-јагоди-мора-да-знае.png
Во текот на целото лето, ќе имате можност да уживате во здрави и домашни овошја. Сезоната на јагоди веќе започна , така што одвреме-навреме можеме да видиме полни тезги со ова вкусно овошје на пазарите. Сепак, како да знаеме кои јагоди се слатки и зрели и кои не треба да ги купуваме? Ако имате сопствена […]

pasta.jpg
Нутриционистот Линди Коен објасни зошто понекогаш имате впечаток дека сте гладни веднаш после јадење. Тоа им се случило на сите нас. После обилен оброк, повторно чувствуваме глад, иако знаеме дека на нашето тело не му треба повеќе храна. Чувството на глад и незадоволство после јадење е почесто отколку што мислите. Еве неколку можни причини зошто […]

Opera-Snapshot_2021-05-11_062419_ocdn.eu_.png
Секогаш барате супер нови инстант решенија за рамен стомак, без разлика дали станува збор за специјална диета, додаток за топење маснотии или специјална комбинација на вежби кои специфично ги отстрануваат наслагите од желудникот. И најдобриот начин да се ослободите од салото на стомакот е да започнете здрава, нискокалорична диета и да вежбате многу. Но, ако […]

b5aad1584c5961749f4e4e09a19b466177ea6dae.jpg
Циметот не е само зачин со божествен мирис кој се користи за слатки, туку е и вистински моќен сојузник на сите жени, особено на оние кои страдаат од неправилен менструален циклус или имаат проблем со зачнувањето. Мало истражување спроведено на Универзитетот Колумбија во Њујорк заклучило дека жените со полицистични јајници, кои го земале овој зачин […]

c2f9660a5daaca6311d048baa865af20e6dec94d.jpg
Сувото овошје содржи антиоксиданти, фолна киселина, витамин Б и многу растителни влакна. Јадете суво овошје наместо слатки. Суви кајсии, брусница, суво грозје, смокви и сливи се најдобриот избор за ужинка, бидејќи тие се вистинска енергетска бомба полна со растителни влакна. Сувото овошје содржи и антиоксиданти, витамин Б и фолна киселина. Сепак, сувото овошје има и […]

mv5uE-n1-soveti-za-slabeenje-5.jpg
Како да се справите со вишокот маснотии на вистински начин, особено оние околу половината, е брилијантно објаснето во упатството „Хроно исхрана“ од Ана Гифинг. 1. Исхрана и хормонски активни масни наслаги Не е редок случај лицето со задоволителна телесна тежина да има зголемени вредности на масно ткиво и намалени вредности на мускулите. Ова е најчесто […]

e17c17566fab0bf85ff525fa9d04700f63ed8a83.jpg
Науката одамна докажа дека главоболките во повеќето случаи се предизвикани од несоодветна исхрана. И покрај тоа, многу пациенти со години страдаат од неподнослива главоболка, не мислејќи дека храната е нивниот предизвикувач, особено кога станува збор за мигрена. Компири, бадеми … Научниците препорачуваат да се јаде што повеќе храна што содржи витамин Б2, односно обично лиснат […]

maslinovo-ulje.jpg
Во продавниците има толку многу различни видови на масла за јадење. Некои се поздрави, некои помалку здрави, но најважно е да се знае е дека не сите се наменети за термичка обработка. Клучната работа што треба да се земе предвид е точката на вриење, односно колку можете да го загревате маслото пред да почне да […]

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi