28 март, 2020

Радио

Органско авокадо за повеќе енергија во текот на денот

1 октомври, 2019, Нема коментари
Во есенските денови почнува сè повеќе да ни недостасува утринското сонце кое ни дава сила и ни помага да се одвоиме од креветот. За среќа, постои појадок што нè исполнува со енергија и ни...

Научете да се ослободите од лошите навики за подобар живот

26 септември, 2019, Нема коментари
И покрај тоа што знаеме дека пушењето нема позитивни страни, сепак тешко се откажуваме од цигарите. Зошто е тоа така? Многу е тешко да се отцепиме од навиките што ни даваат задоволство, а всушност...

Со овие совети лесно можете да ја излажете гладта

25 септември, 2019, Нема коментари
Кога вечер сакате нешто да грицкате, или да јадете парче торта и покрај тоа што навистина не сте гладни, наместо да се препуштите во тоа, обидете се со некои од овие техники кои ќе...

Ако сакате брз оброк, овие намирници ви се најдобриот пријател во кујната

25 септември, 2019, Нема коментари
Дали имате доволно време да го подготвите ручекот што го сакате за вашето семејство? Во ситуации како овие, секогаш е добро да имате храна во кујната што ќе ви овозможат брз, но вкусен оброк....

Ако се борите со алергии, тогаш проучете која храна е најлоша за вашата состојба, a која е најдобрата

24 септември, 2019, Нема коментари
Луѓето кои страдаат од алергии при доаѓањето на пролетта, доживуваат симптоми како што се иритирано грло и кивавица. Алергиите како овие можат да бидат многу непријатни, а покрај лековите, можете да ги намалите симптомите...

Постојат мозочни клетки кои го контролираат апетитот

20 септември, 2019, Нема коментари
Научниците идентификуваа група мозочни клетки кои го контролираат апетитот и се одговорни за нарушувања во исхраната што резултираат со зголемување на телесната тежина. Во експериментите со глодари, овие клетки откриле дека создаваат неврони чија...

Дали знаете кои се придобивките од сировата храна?

20 септември, 2019, Нема коментари
До неодамна, само луѓето со тешки и неизлечиви заболувања беа заинтересирани за јадење необработена храна. Како и да е, денес се поголем број на луѓе во светот се свртуваат кон вакво мени со цел...

Зошто е важно да ги планирате оброците?

29 август, 2019, Нема коментари
Понекогаш ви се чини дека пробавте сè, но килограмите не исчезнуваат, а тоа е затоа што не успеавте да го постигнете калорискиот дефицит, што е предуслов за ефикасно топење на маснотиите. За постигнување на...

Појадокот е најважниот оброк во денот, а дали знаете кој вид на појадок е најдобар или најлош?

28 август, 2019, Нема коментари
Дали за добро здравје и одржување на витката линија е подобро мрсен сендвич за појадок или прескокнување на утринскиот оброк? Здравиот појадок подразбира нешто друго. Мрсен појадок Во една студија, истражувачите сакале да видат...

Што всушност се случува со телото кога јадете навечер?

26 август, 2019, Нема коментари
Како вечерните оброци влијаат врз тежината и благосостојбата? Во 21 от век, се обидуваме повеќе свесно да му пристапиме на проблемот со вишокот килограми: редовно вежбаме, остануваме подалеку од едноставни јаглени хидрати, се обидуваме...

7те најпопуларни природни афродизијаци во светот!

16 август, 2019, Нема коментари
Се чини дека од самиот почеток бараме совршен стимуланс. Пишувајќи го ова во 21 век, можеме со сигурност да кажеме – работите не се промениле многу! На листата со природни афродизијаци и нема крај....

Летна забава: 3 кул пијалоци кои ќе ви помогнат во топлите денови

16 август, 2019, Нема коментари
Поканете ги пријателите на летна забава и воодушевете ги со овие освежителни безалкохолни пијалоци! 1. Ако скате да направите вистински освежителен пијалок, измешајте 2 лажици сок од алое вера, 75 мл минерална вода и...

Најголемата дилема: дали да се откажеме од леб или од благо?

16 август, 2019, Нема коментари
Едно од најчестите прашања на кое нутриционистите и професионалците за диета треба да одговорат е: дали треба да се откажеме од леб и (или) десерт за време на вечерата ако сакаме да изгубиме тежина....
Почетна // живот // Категорија "Исхрана" (Page 2)
Горе