Category: Исхрана

jagl.png
Јаглехидратите не се непријатели! Можеби не изгледа така, особено со популаризација на диети со малку јаглени хидрати, како што е диетата кето, но јадењето јаглехидрати е важен макронутриент во целокупната диета и може да ви помогне да изгубите тежина. Клучно е да се фокусирате на комплексни јаглени хидрати кои ќе направат да се чувствувате сити, […]

210037_shutterstock-163244129_ls.jpg
Секоја диета го ослабнува телото на свој начин. Ова може да доведе до губење на енергија, проблеми со осип, опаѓање на косата, но и влошување на хроничните болести. Витамини и минерали помагаат да се избегнат компликации и да се подобри ефикасноста на исхраната. Ако користите витамини и минерали при промена на вашата исхрана, метаболизмот ќе […]

delicious-breakfast-on-a-light-table-royalty-free-image-863444442-1543345985-1280x853.jpg
Науката и исхраната, а особено кога станува збор за појадок, честопати се целосно контрадикторни. Од една страна, прехранбената индустрија го принудува појадокот како најважен оброк во денот, и покрај фактот дека прескокнувањето не мора да има лоши последици. Од друга страна, квалитетен појадок го подобрува расположението, спречува депресија и го подобрува здравјето! Трикот се чини […]

strawberries-2960533_1920_1000x0.jpg
Овие слатки и вкусни бобинки се полни со основни хранливи состојки, вклучувајќи влакна, витамин Ц, манган, фолати (витамин Б9) и калиум. Тие исто така содржат мали количини на бакар, железо, магнезиум, фосфор, селен и витамини Б6, К и Е. Иако јагодите содржат шеќери, тие се наведени како храна со низок гликемиски индекс, бидејќи тие нема […]

38684_1337_food-1836523-960-720_f_f.jpg
Нането е најпознатото лековито растение кое расте во нашата област, а се користи за лекување на органите за дишење и варење. Питомото нане, кое се одгледува и како растение во саксии, има интензивен мирис на ментол и често се користи во готвењето како растение за зачини за варени јадења. Во комбинација со мед, тој претставува […]

profimedia-0306554897.jpg
Вишокот тежина не само што е проблематична поради естетиката, туку и затоа што предизвикува бројни нарушувања во организмот. Луѓето со прекумерна тежина се изложени на поголем ризик од срцеви заболувања, дијабетес и мозочен удар. Луѓето со вишок тежина мора да водат сметка за своето здравје токму поради ова, бидејќи со создавање на ваква основа на […]

110562_bowl-centimeter-delicious-1332189_f.jpg
Прекумерната тежина често може да биде предизвикана од забавен метаболизам, но со правилна исхрана може да стимулирате метаболички процеси во организмот, да одржувате рамнотежа на хормоните и успешно да ги отстраните масните наслаги. Нерамнотежата на инсулин и естроген може да предизвика таложење на масни наслаги. Ако има хормонална нерамнотежа, потребно е да се консултирате со […]

105e69a20fd0a852226fce11c603b40f.jpg
Од јаболка до бадеми и супи, има храна и јадења што се препорачува да се консумираат што е можно повеќе ако сакате да изгубите тежина. Храната богата со хранливи материи ќе ве засити со малку калории. Мешунките како грашок, грав, леќа и наут се богати со протеини кои му даваат на телото долготрајно чувство на […]

voda.jpg
Студената вода ја освежува и гаси жедта, особено ако температурите се високи. Сепак, неколку секунди по ингестијата, ефектот исчезнува и задоволството што го чувствувавме исчезнува … Но, штетата што ледената вода му ја нанесува на телото останува многу подолго. Зошто ладна вода е опасна? Сите сакаме да се освежуваме со мраз ладна вода, особено кога […]

c8d8a1f0484af3b2dabeedfe3c6b6981770e5e50.jpg
Ако нивото на триглицерид е повисоко од 1,7 mmol / l, тогаш најдобра терапија за вас е да јадете храна од морето секој ден. Истражувањата покажуваат дека рибиното масло значително го намалува и нивото на триглицерид. Во студија на Универзитетот за медицински науки во Орегон, дневната доза на рибино масло – што одговара на внесувањето […]

1acb416b5386d407dddeaf1fea46f5aee5350495.jpg
Основата на „Месечевата диета“ е постот од 24 часа кога Месечината е млада. Кога започнува „Месечевата диета“? Во моментот кога Месечината се менува и станува млада. На денот кога се следи „Месечевата диета“, дозволено е да се пие само течност, по можност вода или благ чај од билки. Ако ова ви е проблем, пијте цеден […]

2517767_profimedia0164720520_ls.jpg
Диетата богата со протеини е одлична стратегија во процесот на слабеење. Имено, научно е потврдено дека поголема количина протеини стимулира топење на маснотиите на три начина: со намалување на апетитот, забрзување на метаболизмот и одржување на мускулната маса, што е одличен потрошувач на калории. Сите видови протеини, и растителни и животински, имаат значително позитивно влијание […]

377846_voda_f.jpg
Сите знаеме дека поговорката „Денот по утрото се познава“ е голема вистина, но исто така и повеќето од нас стануваат наутро со тешкотии и со неколку одложени аларми. Важен е начинот на кој го започнуваме денот, затоа е важно е да се усвојат некои ритуали кои ќе ја подобрат целокупната состојба на организмот. Консумирањето чаша […]

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris