2 април, 2020

Радио

Што всушност се случува со телото кога јадете навечер?

26 август, 2019, Нема коментари
Како вечерните оброци влијаат врз тежината и благосостојбата? Во 21 от век, се обидуваме повеќе свесно да му пристапиме на проблемот со вишокот килограми: редовно вежбаме, остануваме подалеку од едноставни јаглени хидрати, се обидуваме...

7те најпопуларни природни афродизијаци во светот!

16 август, 2019, Нема коментари
Се чини дека од самиот почеток бараме совршен стимуланс. Пишувајќи го ова во 21 век, можеме со сигурност да кажеме – работите не се промениле многу! На листата со природни афродизијаци и нема крај....

Летна забава: 3 кул пијалоци кои ќе ви помогнат во топлите денови

16 август, 2019, Нема коментари
Поканете ги пријателите на летна забава и воодушевете ги со овие освежителни безалкохолни пијалоци! 1. Ако скате да направите вистински освежителен пијалок, измешајте 2 лажици сок од алое вера, 75 мл минерална вода и...

Најголемата дилема: дали да се откажеме од леб или од благо?

16 август, 2019, Нема коментари
Едно од најчестите прашања на кое нутриционистите и професионалците за диета треба да одговорат е: дали треба да се откажеме од леб и (или) десерт за време на вечерата ако сакаме да изгубиме тежина....

Игзледа дека вегетарјанската храна всушност е најдобра за нашето здравје

15 август, 2019, Нема коментари
Клучот за здравјето е разновидна исхрана. Но, изгледа дека вегетаријанската има многу предности. Поточно, истражувањата потврдија дека исхраната базирана на растителни намирници, овошје, зеленчук и житарки го намалува ризикот од дијабетес тип 2. „Докажавме...

Колку често јадете боровинки? Токму сад со ова овошје може да има добар ефект врз вашето здравје

8 август, 2019, Нема коментари
Боровинките се најздрави за јадење свежи, што значи дека сега е најдобро време да уживате во ова овошје. Неколку неодамна објавени студии ги потврдија здравствените својства на боровинките, вкусно овошје, примамливата сино-виолетова боја, чија...

7 прекрасни својства на праската – зошто е корисна за нашата кожа

4 август, 2019, Нема коментари
Што ќе се случи доколку во нашето мени го додадеме ова сезонски овошје? Ја продолжува младоста Витаминот Ц, кој го има во изобилство кај праските, го стимулира производството на колаген, што и дава еластичност...

Не сакате целулит? Не јадете го ова!

22 јули, 2019, Нема коментари
Веројатно и вам овие намирници ви се омилени, но ќе треба да ги заборавите доколку сакате да се ослободите од целулитот. Дури и ако имате добри гени и природно имате витка линија, не сте...

Ако го зголемите внесот на овие намирници ќе ослабете лесно, без диети и вежбање

1 јули, 2019, Нема коментари
Клучот е всушност да го зголемите внесот на намирници кои ќе ви помогнат при согорување на масните наслаги. Според диететичарката д-р Ванди Басилијан, клучот за успешно губење на килограмите е во конзумирање на храна...

Емоции: Што да јадете во зависност од расположението?

Дали некогаш сте се запрашале зошто ви се јаде чоколадо кога сте тажни? Или зошто одредена храна ви помага да се смирите кога сте напнати и нервозни? Различни видови на храна влијаат на нашето...

Време е за пролетен детокс: Напиток од пет состојки за чистење на организмот

3 април, 2019, Нема коментари
Бидејќи пролетта е време кога сѐ се буди и сѐ се менува, кога ќе се продолжи денот и сонцето ќе блесне, детално ги „прочешлуваме“ гардероберите, ја менуваме фризурата, интензивно ги посетуваме козметичарите и фитнес...

9 дневни навики кои ќе ви помогнат на патот до рамен стомак

2 април, 2019, Нема коментари
Променете ги овие работи и повеќе нема да имате проблеми со чувството на подуеност. Внимавајте сo алкохолот – сите ние подуеностa ja поврзуваме пивото (пивски стомак), но всушност сите алкохолни пијалоци можат да предизвикаат...

Дали диетата почнува од главата?

20 март, 2019, Нема коментари
Сѐ почнува од главата, сме слушнале многу пати. Овој принцип исто така може да се примени и кога станува збор за диета. Ако одлучиме да јадеме поздраво, нема да биде доволно да се фокусираме...
Почетна // живот // Категорија "Исхрана" (Page 3)
Горе