17 септември, 2019

Радио

Победете ја желбата за благо!

4 септември, 2018, Нема коментари
Еве како да се изборите со моментите кога премногу ви се јаде нешто благо. Сигурно знаете какво е чувството кога премногу ви се јаде нешто благо и имате чувство дека шеќерот едноставно ви е...

Колку чоколадо е добро за здравјето

29 август, 2018, Нема коментари
Чоколадото е здраво, но ако се јаде во умерени количества. Еве колку е OK да јадете за да не го загрозите сопственото здравје. Конзумацијата на три цели чоколади месечно го намалува ризикот од срцеви...

Митот во исхраната кој е опасен за здравјето

20 август, 2018, Нема коментари
Еве уште една причина да не се исфрлаат целосно јагленохидратите од исхраната. Веројатно веќе сте ја чуле теоријата дека ќе изгубите на тежина ако ги исфрлите јагленохидратите од вашата исхрана. Меѓутоа, диетите кои подразбираат...

Со цвекло против хипертензија

10 август, 2018, Нема коментари
Покрај многубројните предности кои се откриени порано, како јакнење на имунитетот или чистење на кожата, британските научници утврдиле дека сокот од свежо цвекло значително го намалува крвниот притисок. Објаснувањето за тоа се нитратите во...

3 Руски рецепти за брзо слабеење!

9 август, 2018, Нема коментари
Ова се додатоци на диетата за слабеење но и добро здравје! Најароматичниот зачин на планетата – циметот, својата употреба ја најде во сите светски кујни како составен дел на слатките, но исто така тој...

ПОЧНЕТЕ УШТЕ УТРЕ: Ако сакате да слабеете треба да јадете точно во ова време!

8 август, 2018, Нема коментари
Научниците долго се обидувале да откријат дали времето на оброк има врска со метаболизмот и таложењето масти и конечно дошле до заклучок дека овие две работи се многу поврзани. Имено, на крајот на истражувањето,...

Природен ботокс, согорувач на масти: Зошто секој ден треба да јадете по 10 ф’стаци?

7 август, 2018, Нема коментари
Освен што се превкусни, веројатно веќе знаете дека ф’стаците се и многу здрави. Тие го подобруваат кардиоваскуларното здравје и метаболизмот, го намалуваат холестеролот и го забавуваат стареењето, односно имаат многу поволно влијание врз голем број...

Чај од нане за добро расположение

6 август, 2018, Нема коментари
Чајот од нане е многу популарен кај нас. Освен пријатниот вкус тој е неверојатно полезен за здравјето, а особено по време на бременост. Например лошото варење на храната или така наречената диспепсија создава чувство...

Не замрзнувајте стопен сладолед!

3 август, 2018, Нема коментари
Сладолед е деликатес без кој многумина не можат да го замислат летото, но само треба да внимавате да не ја направите оваа грешка и да не му наштетите на вашето здравје. Многумина ја вадат...

Јапонска диета со банани: Во моментов најпопуларниот режим на исхрана во светот!

27 јули, 2018, Нема коментари
Со минимална промена во исхраната, ќе загубите до пет килограми за седум дена . Јапонската утринска банана диета е креација на Sumiko и Hitoši Vatanabe, кои имаат позадина во фармацевтското и медицинското образование. До...

Зготвен или сиров: во која форма е најдобро да се јаде зеленчук?

25 јули, 2018, Нема коментари
Не е тајна дека зеленчукот е важен дел од здравата исхрана. Но, како правилно да јадеш зеленчук за да имаш многу корист? Дали зеленчукот е поздрав зготвен или сиров – вечно прашање кое нема...

Кинеска диета за многу брзи резултати

17 јули, 2018, Нема коментари
Првата седмица секој ден се јаде само три јајца и три портокали и се пие зелен чај, во текот на целот ден, распоредувајќи ги како ви одговара на вас. Втората седмица секој ден овесна...

Експрес диета: Витка става за само две недели!

16 јули, 2018, Нема коментари
Брзите диети може да бидат шок за организмот, но овојпат ви претставуваме 15 дневна диета која ќе ви помогне да ослабнете неколку килограми без негативни последици по вашето здравје. Оваа диета е базирана на...
Почетна // живот // Категорија "Исхрана" (Page 4)
Горе