Category: здравје

sj.jpg
Во светот на чајот, улонг веќе има „титула“ најдобар кандидат за согорување на маснотии, па затоа научниците решија да го испитаат. Неговото официјално име на кинески е чај „ву-долг“, каде што ву значи црн и долг змеј. Тој е полу-ферментиран, се наоѓа помеѓу неферментиран зелен чај и ферментиран црн чај (наречен црн на Запад и […]

-1280x1025.jpg
Поранешната сопруга на принцот Ендру, синот на британската кралица Елизабета Втора, 61-годишната Сара Фергусон долги години се бори со прекумерна тежина, поведувајќи ја во јавноста да ја нарекуваат подбивно „војвотката од свинско месо“. Но, војвотката од Јорк сега ги „затвори устите на сите“. Таа конечно се чувствува среќна во своето тело бидејќи во последната година, […]

korona-virus-corona-2019-ncov.png
„Ковиден јазик“ е идентификуван како уште еден необичен симптом на болеста, објавија лекарите кои го следат ширењето на вирусот. Епидемиологот Тим ​​Спектор од Кралскиот колеџ во Лондон, кој води студија за симптомите предизвикани од коронавирусот, на својот профил на Твитер објави одвратна фотографија на која се гледаат последиците од инфекцијата. Тој рече дека пациентите пријавиле […]

tan2021-1-91355166451-460x0-1.jpg
Експертите го имаат одговорот Вакцинацијата на граѓаните кои доброволно се пријавија да примат вакцина против вирусот корона започнува во Србија од денес. Оние кои ги примија првите дози на вакцината пред три недели, сега го „завршија“ процесот на заштита и може да се вратат во нормален начин на живот, сличен на оној што беше пред […]

bottle-25820121280-830x0-1.jpg
Д-р FeelGood објасни дека сето тоа зависи од тежината Д-р Саша Плечевиќ, попознат како д-р FeelGood, споделува повеќе од корисни совети за здравјето на својот профил на TikTok наречен „Zona dravlja“, кои привлекуваат илјадници следбеници. Овој пат, тој ја објасни важноста на внесот на вода, но и колку треба да се внесува на дневна основа. […]

.jpg
Жените кои пијат парацетамол или ибупрофен двапати неделно се изложени на ризик од трајно губење на слухот, се вели во студијата на болницата Бригем и Жените во САД. Лекарите веруваат дека овој феномен е најверојатно предизвикан од намален проток на крв во внатрешното уво и негово оштетување како резултат на изложеност на бучава. Дури една […]

.jpg
На CES 2021, американската компанија Вој ја претстави најновата генерација „паметни“ очила, кои можете да ги користите за читање, возење, гледање телевизија и други активности. Значи, времето на избезумено пребарување на соодветни „очи“ помина, бидејќи со вртење на специјално копче, ја исправувате диоптријата од -5 на +2. „Ако имате проблем да се фокусирате на објекти […]

62017661-virusna-infekcija.jpg
Научниците идентификуваа антивирусен протеин кој открива репликација на вирусот во клетките и кој го контролира имунолошкиот одговор на вирусот SARS-CoV-2. Идентификуван е сензор за протеини во човековите бели дробови како откривање на вирусот SARS-CoV-2 и испраќање на сигнал до имунитетниот систем дека е време за антивирусен одговор. Откритието е направено од научници од Институтот за […]

dreamstime-xxl-34856207.jpg
Во студијата, истражувачите откриле дека пушачите имаат две силни одлики – невротизам и импулсивност – кои се смируваат откако ќе се откажеме од пушењето. Покрај убиството, тврдат научниците, пушењето ја уништува и нашата личност. Можеби веќе не ги ни забележувате промените на расположението што ги прави сите околу вас ‘да им се дигне косата’, но […]

shutterstock_179374403gc-1536x1024-1-1280x853.jpg
Дали водородот делува на корона вирусот е објаснето од научниците во релевантни научни студии Практично откако започна пандемијата SARS-CoV-2, медиумите беа преплавени со разни информации за темата на овој вирус и болест и мора да забележиме дека голем број од овие факти се исто така неточни. Пример за целосно неточна или недокажана информација е веста […]

koko.jpg
Можеби има некои земји кои би можеле да го постигнат ова, но и тогаш ситуацијата нема да биде нормална. Програмите за вакцинација нема да обезбедат колективен имунитет од годинашната пандемија во светот, изјавија неколку здравствени експерти, нагласувајќи дека има ограничен пристап до сиромашните земји, проблеми со довербата во заедницата и потенцијални мутации на вирусот. Дејл […]

d7c3c0f2c5245465691f59efb4f6cb67a20ccef4.jpg
Заздравувањето од Ковид-19 не чини да значи крај на борбата против оваа инфекција. Имено, најновите откритија за последиците од инфекцијата со вирусот корона укажуваат дека дури една петтина од пациентите кои се опоравиле од ковид имаат поголема веројатност да развијат ментална болест или ментален проблем. Овие здравствени проблеми, објаснија научниците, обично се појавуваат во рок […]

-2.jpg
После сите празници во кои уживавме со голема количина храна, време е да „фрлиме“ на диета и да ја доведеме линијата до совршенство. Имаме на располагање голем избор на диети, но дефинитивно е најдобро да изгубите тежина на здрав начин и постепено. ‘Оваа диета е креирана од д-р Орниќ и е здрав начин за слабеење. […]