Category: здравје

218155_shutterstock-329275235_ls.jpg
Експертите развија специјална техника за спиење, така што едно лице може да спие 4-5 часа и да чувствува наплив на сила и енергија во текот на денот. Како функционира техниката на РЕМ спиење: Опуштете се пред да заспиете (не можете да заспиете со сите ваши грижи и проблеми – одвојте 10-15 минути за тоа, а […]

1633096359-1633089664-2021-09-29T155336Z_186931852_RC2RZP9NVJPN_RTRMADP_3_HEALTH-CORONAVIRUS-MERCK-CO-750x519-1.jpg
Капсулата го преполовува ризикот од хоспитализација и смрт од „Ковид-19“, вели Мерк. Ова ќе биде првиот орален антивирусен лек за „Ковид-19“ доколку биде одобрен од Администрацијата за храна и лекови на САД. „Во меѓувремена анализа, молнупиравир го намали ризикот од хоспитализација или смрт за приближно 50 проценти“, вели Мерк во изјавата. Тие додаваат дека „7,3 […]

Screenshot_1-7.png
Научниците сметаат дека резултатите може да се применат и кај мажите Речиси 70.000 жени учествуваа во американска студија 14 години, која покажа дека портокалот и грејпфрутот обезбедуваат одлична заштита од мозочен удар. Научниците сметаат дека резултатите може да се применат и кај мажите. Тим научници од Медицинскиот факултет Норвич на Универзитетот во Источна Англија ја […]

Fitnes-5.jpg
Вистинскиот начин брзо да се доведете во форма Ако сте доволно упорни, нема ништо што не можете да го направите. И тоа особено важи за вежбањето. Овој пат предлагаме 30-минутна програма која е идеална за затегнување на нозете. Ова е исто така одличен начин за согорување на вишокот калории. Погледнете го планот за тренинг:

259696_cup-829527-960-720_f.jpg
Луѓето не сакаат да спијат покрај вас, тие буквално бегаат од вас затоа што ‘рчите. Мешавината од овие лековити растенија ќе ги врати вашите сакани во заедничкиот кревет. Потребно: камилица 20 гр жалфија 20 гр ајдучка трева 20 гр Подготовка: Истурете една лажица од смесата со 1/4 литар врела вода, покријте и оставете да отстои […]

208153_shutterstock-1185179104_ls.jpg
Ако имате над 50 години, веројатно веќе сте свесни за промените во телото, метаболизмот, здравјето… Варењето и чувството за вкус на храната стануваат поинакви, килограмите полесно се „лепат“ отколку порано, а ова се навики на кои треба да обрнете внимание доколку уживате во повремена чаша од омилениот пијалок. Експертите велат дека дури и неколку чаши […]

profimedia-0511417481-790x512-1.jpg
Ако некогаш, едвај ги отворивте очите, ги гледавте приказните на некои влијателни личности или познати личности како Ким Кардашијан кои вежбаат околу 5 часот наутро до зори надвор и се прашувавте – Како? Зошто? – Не сте единствените. Но, во книгата Моќен час, Ејдриен Херберт објаснува дека будењето еден час порано од вообичаеното може да […]

1dbe6150bdfa7cbb3eaeb4a2a2ce7784622e4c37.jpg
Пцуењето стана речиси нормален дел од секојдневниот разговор, а богатството на пцуење на нашиот и балканските јазици се чини дека е на завидно ниво. Меѓутоа, иако на луѓето кои пцујат им се даваат различни етикети, истражувањата на финските научници покажуваат дека пцуењето е всушност прилично добра работа, иако го сметавме за недостаток на култура и […]

Screenshot-2021-10-10-133214.png
Две состојки во служба на здравјето Постојат многу докази дека лимонадата од куркума и бибер го подобрува расположението и ја убива депресијата Состојките потребни за овој пијалок за четири чаши се следниве: 4 чаши ладна вода, 2 лажички куркума во прав, 4 лажички јаворов сируп или мед, 1 лимон или лимета, 1 портокал и малку […]

a29bd9ac98ad1e0bd2740a38b995d47f52943173.jpg
Болката во грбот е една од најчестите болести со кои се соочува човекот. Оваа болка може да биде предизвикана од работа, односно напорна физичка работа, долго седење, повреда, несоодветен тренинг, непријатна положба за спиење, промаја и слично. Болката во грбот може да трае долго и да бара соодветен третман, а може да помине и самостојно. […]

Screenshot-2021-10-09-210431.png
Зевање го нормализира крвниот притисок, го подобрува расположението и помага да се спречат срцеви напади и други срцеви заболувања, велат лекарите. А дали знаете како се појавува овој феномен на прво место, зошто се прозеваме? Зевањето е најмистериозниот феномен на човечкото тело и се уште е предмет на бројни истражувања на научниците. Познато е дека […]

Screenshot-2021-10-09-205455.png
Како прво, нема да се разболите поради влажната коса. Брз здравствен курс: обичната настинка е предизвикана од вирус кој нема никаква врска со температурата или влажноста на вашата коса. Сепак, тоа не значи дека спиењето со свежо измиена коса треба да ви стане навика. Зошто? Бидејќи влажната коса е најслаба, што значи дека кога легнувате […]

125195_umor-shutter_ff.jpg
Не ги одложувајте здравите навики, туку со едноставни трикови во еден момент можете да постигнете извонредни резултати. Современиот начин на живот, многу итни обврски и деловни ангажмани можат трајно да го нарушат вашиот биоритам, а со тоа да доведат до пад на имунитетот, отпорност на инсулин, бавен метаболизам и хроничен замор, на што според последните […]

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris