28 мај, 2017

Радио

Десет работи што треба да ги знаете за менопаузата

13 април, 2017, Нема коментари
Менопаузата  се нарекува промена на животот, почеток на крајот и почеток на следната половина од твојот живот. Како и да гледате на оваа промена постојат мноштво гласини поврзани со оваа појава и еве десет...

Со помош на овие намирници решете се од каменот и болките во бубрезите

12 април, 2017, Нема коментари
Кој еднаш почувствувал таканаречен бубрежен напад предизвикан од инфекција, песок или камен, тој може да се „пофали“ со храброст. Со доста течност делумно може да се ублажи оваа појава, но клучот до успехот лежи...

Овошните сокови го зголемуваат ризикот од рак на дебелото црево

7 април, 2017, Нема коментари
Чаша овошен сок би требало да биде здрав почеток на денот, но експертите велат дека тиа се штетни за здравјето, повеќе одтколку што може да си замислите. Експертите тврдат дека овошните сокови содржат многу...

Откриени бобинки кои ги лечат сите видови на рак

6 април, 2017, Нема коментари
Огромниот процент на смртност, сепак, може значително да се намали во блиска иднина, затоа што случајно е откриено дека црвените бобинки од прашумите во Квинсленд, Австралија убиваат дури 70% од клетките на оваа страшна...

Измислен е тест кој им покажува на жените кога е најдобро да забременат

4 април, 2017, Нема коментари
Жените кои имале неколку спонтани абортуси од сега ќе може да направат тест кој ќе им покаже кога е најдобро да забременат. Експертите веруваат дека прецизното време на бременоста може да го спречи спонатниот абортус...

Бојата на усните покажува дали итно треба да одите на лекар!

3 април, 2017, Нема коментари
Усните треба природно да имаат розова до темнорозова боја, а сите останати нијанси говорат за одредени тегоби во телото. Бледорозови Ако усните се бледи, речиси во бојата на кожата, тоа е знак број еден...

Само една лажичка од ова ќе го исчисти вашиот стомак во рок од две минути и ќе ве исчисти од насобраните отрови

31 март, 2017, Нема коментари
Нашите црева се навистина важни и треба од време на време да ги исчистиме од отровите кои се собираат во нашиот организам, поради конзумирањето на разните намирници. Потребно е здраво да се храните, а...

Отров од пајак – лек за мозочен удар

30 март, 2017, Нема коментари
Научниците за прв пат досега открија супстанца што би можела да биде корисна во лекувањето на последиците од мозочен удар, втората најголема причина за смртност во современиот свет. Новооткриениот лек, протеинот Hi1a e составен...

ЛЕКАР ОТКРИВА ШОКАНТЕН ПОДАТОК – Еве кој е лекот за подмолната болест

27 март, 2017, Нема коментари
Американскиот лекар Пол Марик изјави дека открил ефективен начин за борба против инфицирањето на крвта т.н. сепса. Тој лекувал пациенти со помош на интравенска инфузија на раствор со витамин C. Ако тоа се потврди,...

Подгревање на оризот е штетно за здравјето?

24 март, 2017, Нема коментари
Може да биде. Стручњаците предупредуваат дека во свежиот ориз често можат да се најдат спори од бактеријата Bacilus cereys, која предизвикува труење со храна. Овие спори преживуваат и на високи температури, а се развиваат...

Минерал кој лечи депресија и помага во слабеењето

23 март, 2017, Нема коментари
Прво е откриена неговата важна значајна улога во метаболизмот на гликозата, а потоа е сосема неочекувано откриено дека додавањето на хром значително ја подобрува формата на депресија. Истражувањата покажуваат дека хромот ја подобрува акцијата...

ОПОРАВЕТЕ ГО ОРГАНИЗМОТ: Детоксикацијата е вистинскиот пат

22 март, 2017, Нема коментари
Замор, поспаност и недостиг на енергија се најчестите „пријатели“ на пролетта. Детоксикацијата е посакувана  како би го зајакнале имунитетот и како би избегнале настинки и грип. Хидратацијта е број 1 Што повеќе течности пиете,...

Зошто цигарите го намалуваат апетитот

21 март, 2017, Нема коментари
Научниците откриле зошто пушачите се здебелуваат кога ќе престанат да пушат цигари. Никотинот ги активира мозочните клетки кои им сигнализираат на луѓето да престанат да јадат кога се сити, објави Франс Прес. Кога ќе...
Почетна // живот // Категорија "здравје" (Page 3)
Горе