Category: Life Story

shutterstock1576423744-830x0-1.jpg
Всушност, можеме да им се заблагодариме на овие истражувања што толку брзо добивме вакцина за коронавирусот Кога вакцината против SARS-CoV-2 беше развиена од САД, од буџетот беа издвоени 18 милијарди долари, но се поставуваше прашањето како е можно вакцината да се развие толку брзо додека се чекаше вакцината против ХИВ со децении. „Во моментов, не […]

befunky-collage_6dTzWsK.jpg
Според некои среќник, Британецот Ник Карсон страда од ретко нарушување што предизвикува неговото тело да ферментира јаглехидрати и да ги претвори во алкохол во стомакот. Тој секогаш мора да носи тест за алкохол со себе „Јас сум нехотичен пијаница“, вели Ник Карсон од британски Сафолк, кој страда од ретка и интересна медицинска состојба, наречена и […]

antitela-shutterstock_1704493129.jpg
Автоимунитетот може да биде вистинскиот виновник за смртоносното уништување што продолжува дури и откако телото ќе се исчисти од корона вирусот Повеќе од една година по појавата на ковид-19, сè уште има мистерии кога станува збор за оваа болест. Одговорите на прашањата се непознати: Зошто некои луѓе сериозно се разболуваат? Зошто оштетувањето на белите дробови […]

komarac-3-460x0-1.jpg
Климатските промени, интензивниот меѓународен сообраќај, ширењето на вектори на нови географски области, почестото изложување на луѓе на диви животни и инсекти, се причините за ширење на болести кои се појавуваат, а меѓу нив е и треската Западен Нил (WNN) пренесена од комарци. Таа е предизвикана од заразени женски комарци, а симптомите се појавуваат кај луѓето […]

-1.jpg
Консумирањето храна под дејство на алкохол може целосно да ја уништи вашата исхрана, а причината не е само фактот дека алкохолот често е полн со калории и шеќер. Имено, алкохолот влијае на хипоталамусот, дел од мозокот одговорен за хормоните кои контролираат сè, од температурата на вашето тело до чувството на глад, жед, замор За време […]

.png
Коронавирусот остава последици на скоро сите органи, а оние кои ја претрпеле оваа инфекција, според експертите, по првиот негативен тест, не треба да размислуваат за проширување на семејството најмалку два месеци, пишува во печатеното издание на весникот „Објектив“. Добро познатиот српски уролог, д-р Александар Милошевиќ објаснува дека и покрај фактот дека оваа инфекција го расипува […]

200951_shutterstock-332874560_ls.jpg
Поради големиот број на хранливи материи, медот треба да се консумира секој ден, и колку може да биде корисен ако ви треба диета – откријте сами! Нутриционистите ве советуваат да набавите и да користите мед со докажан квалитет пред да започнете, а предност имаат темните видови на мед. Ако ја следите оваа диета, можете да […]

panika-830x0-1.jpg
Студија спроведена од вработени во компанијата која се занимава со нехируршки козметички третмани Glowday, покажа дека жените кои поголемиот дел од времето го поминуваат во затворен простор поради пандемијата на вирусот корона и се движат помалку ја уништуваат нивната убавина. Д-р Рос Пери, медицински директор на компанија за козметика во Велика Британија, се согласува: Се […]

Seks-1-1536x1024-1-1280x853.jpg
Единствената граница е вашата имагинација Добрата и сензуална предигра е предуслов за оргазам од соништата, а се што ви треба е малку фантазија. Списокот на игри што можете да ги испробате во кревет е скоро бесконечен, но сега ќе се фокусираме на промена на температурата! Да, добро прочитавте – идејата е да експериментирате со топли […]

befunky-collage_EzsfSmi-1280x579.jpg
Гуруто за секс Трејси Кокс тврди дека овие сексуални игри ќе предизвикаат страсти ако сте заглавени во рутина и предлага предизвици како што се секс „наопаку“, оргазам без раце и признавање на тајни и изопачени признанија 1. Ставете превез на очите и двајцата Зошто да го сторите тоа: Иако сексот во светло има очигледна корист […]

Screenshot_2-15.png
Според студијата на Online College од 2015 година спроведена на повеќе од 24 000 студенти во кампуси низ САД, 20 проценти од студентите дипломираат без никогаш да имале сексуални односи Авторката Амбер Кру вели дека уште на рана возраст сфатила дека дури и за романтиката постои очекувана временска рамка и норми до кои повеќето се […]

shutterstock_564136039.jpg
Ако сакате витка линија, обрнете внимание. Ако внимавате на вашата линија, многу е важно што јадете, но и што пиете. Повеќето жестоки пијалоци имаат иста калориска вредност, околу седум калории на грам. Една чаша вотка, џин, рум, текила има околу 80 калории. Кисела или обична вода воопшто нема калориска вредност, но сокот од лимон или […]

391532_limun_f.jpg
Лимонот е ефикасен во отстранување на вишокот килограми и несакани наслаги на маснотии. Содржи големи количини на витамини, исто како и другите агруми, како портокалите или грејпфрутите. Витамин Ц од лимон успешно спречува појава на грип, настинка, го зајакнува имунитетот и со тоа организмот полесно се бори против штетните вируси и бактерии. Го намалува нивото […]