Една вистина од мајстор од 32 – ри степен

11 октомври, 2011
Masonic-Symbol

Вистината за Масонските тајни

Јас сум Масон веќе десет години. Во текот на овој период, научив многу во врска со Масонските тајни. Без никакво двоумење, би сакал да ја откријам вистината зад тајните, бидејќи вистината е дека тајните на нашата организација се видливи за секого.

Дали има тајни во нашите Масонски симболи?

Можеби, но доколку во нашите симболи се содржани Масонските тајни зошто тогаш ги материјализираме и ги прикажуваме на нашите згради? Зошто ние гордо ги прикажуваме на нашите возила, во нашите домови, на нашата облека, на нашите прсти?

Вистината е дека не постои голема мистерија во Масонските симболи. Тие се едноставно работни алатки надарени со морално учења. Високот се користи за да ја држи структурата исправена, исто како и правдата и вистината. Агломерот се користи за да се осигурат дека двата агли се правилни, всушност ја гарантираат силата на структурата. Нивото на сигурност, всушност почива врз солидарна основа и врз ниту еден член од структурата не се прави никаков притисок. Масонската јагнешка престилка го симболизира начинот на кој Масоните го избираат својот начин на живот, во служба на другите и со чистота во своите намери. Овие алатки може да се користат на различни начини, и може да бидат надарени со различни морални квалитети. Постојат и други алатки и други учења, но единствената вистина е дека тоа се само симболи. Тие не се никакви тајни.

А, тајното Масонско ракувања, знаците и лозинките?

Да, тие претставуваат тајна. Но, зошто се тие тајни? Ракувањето претставува едноставно начин на препознавање. Знаците и лозинки се користат првенствено како дел од нашите Масонски ритуали. Тие не претставуваат клучеви за некои древни и таинствени знаења. И покрај тоа што, еден човек може да ги научи сите знаци, ракување и зборови, тоа не би било доволно за да може да влезе и да присуствува на Масонските ритуали. Па, дури и да успее да влезе како Масон во текот на Масонските ритуали, едноставно тој би бил збунет и нема да го доживее просветлувањето. Без да се разбере чинот на набљудување, самиот чин носи многу малку значење. Тоа би било како да гледа емисија на National Geographic за примитивни племенски обичаи со исклучен звук. Без да се знае и разбере што всушност прават и зошто, тоа не би имало никаква смисла.

Значи, зошто овие работи се сметаат за Масонски тајни? Со еден збор …. поради чест. Секој маж кој станал Масон ги презел врз себе ветување дека ќе ги задржи овие и други работи како тајна. Тоа не е прашање на тајност или привилегија или ексклузивитет, па дури ниту прашање на приватноста, тоа е едноставно прашање на лична чест. Ќе дадете ветување и мора да го почитувате.

 

Што со тајните Масонски Ритуали?

Па да, нашите Масонски ритуал содржат многу Масонски тајни. Тие се тајни кои ги чува секој Масон, а се заколнуваат во својата чест дека ќе ги чуваат. Ние ги користиме нашите ритуал како средство да се објасни, да се образува, да се пренесат знаење на кандидатите и на Браќата кои сакаат да научат повеќе. Но, дали нашиот ритуал навистина е тајна, очигледно не.

За речиси три века, можеби и подолго, мажите ги “прикажувале” тајните и мистериите на Масоните, а тоа продолжуваат да го прават и денес. По речиси триста години на “прикажување“, сигурно не постои ништо повеќе што може да се види. А сепак, има уште многу работи.

Ритуалите на Масоните содржат Масонски тајни. Тоа е вистина. Но, како и секој Масон кој патувал и присуствувал во Ложа во друга држава можат да потврдат дека ритуалот варира од една во друга држава. Всушност, она што јас го имам видено и врз основа на моето искуство, тајните Масонски ритуал значително може да варира во текот на едно деноноќие во истата ложа. Учењето е исто; впечатоците вообичаено се исти кај кандидатите, но само променливоста на ритуал е слична. Нормално дека вистинската тајна може да се зачува доколку има различни и променливи форми.

Значи која е вистината за Масонските тајни?

Вистинската тајна на Масоните е само следното: интимните моменти, заедничките чувства, тајните копнежи и личното верувања помеѓу мажите кои формирале алка преку братството кое ги поддржува и ги зајакнува преку нивното учења. Мажите од сите сфери на животот и од различни средини доаѓаат заедно во Масонството и се нарекуваат еден на друг, брат. Некои од тие луѓе навистина стануваат како браќа. Тие си веруваат меѓу себе и формираат блиски пријателства.Ги споделуваат своите животни искуства и страдања. Тие прифаќаат и се прифатени. И, во текот на патот тајни се создадени, тајните се делат и тајните се чуваат. Таков е животот. Тоа е вистината за Масонските тајни.

Уште една последна работа

Не дека, вистинскиот Масон не може јавно да ги открие тајните за која што претходно тој се заколнал дека нема да ги открие. Како што реков, тоа е прашање на лична чест. Сепак, тоа не значи дека сеопфатните студии на симболите, тајните и значењето треба да бидат обесхрабрени. Всушност, сите ние треба да продолжиме да се бориме за повеќе знаење, подлабоко разбирање и многу повеќе светлина.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris