6 април, 2020

Радио

Потребни состојки:

6 големи банани

6 стапчиња за лижавчиња или сладолед или коктел стапчиња

100 гр. чоколадо за готвење

150 гр. сецкани бадеми

Припрема:

Бананите оставете ги да отстојат една вечер во фрижидер, па извадете ги, излупете ги и исечете по една третина од секоја банана.

Растопете го чоколадото на пареа, а бадемите ситно исецкајте ги и ставете ги во посебен сад.

Во секоја банана ставете коктел стапче или стапче за сладолед до половина. Секоја банана најпрво брцнете ја во чоколадото, а потоа во садот со сецкани бадеми.

Ставете ги бананите  на тава прекриена со хартија за печење. Ставете ги во фрижидер да отстојат се додека чоколадото не се стврдне. Добар апетит!

Остави коментар

Почетна // Рецепти // Чоколадни банани со бадеми
Горе