Експрес колачиња со кикирики

21 февруари, 2012
kolace bademce

Потребни состојки:

100 гр. маргарин

1 јајце

2 жолчки

100 гр. шеќер

1 ванилин шеќер

100 гр. сецкани кикирики

100 гр. чоколадо за готвење

Припрема:

Растопете го шеќерот на оган, па откако ќе се карамелизира додадете го ванилиниот шеќер, маргаринот, жолчките и сецканите кикирики.

Од смесата обликувајте топчиња кои ќе ги премачкате со чоколадна глазура. Лесно, а навистина вкусно! Добар апетит!!!