Лондонски колачиња

5 март, 2012
londonski

Потребни состојки:

250 гр. путер

300 гр. брашно

150 гр. шеќер

150 гр. мелени ореви

3 јајца

Малку сол

½ прашок за пециво

Мармалад по желба

Припрема:

Во посебен сад ставете го брашното, путерот, жолчките, мелените ореви, шеќерот и прашокот за пециво па замесете тесто.

Од тестото расукајте кора, премачкајте ја со мармалад и ставете ја во намрсена тава за печење. Печете на температура од 180 степени околу 20 минути. Белките изматете ги во цврст шлаг. Извадете ја тавата од рерна и колачот премачкајте го со филот. Вратете ја тавата во рерна и печете уште 20тина минути. Потоа извадете го колачот од рерна, исечете го на коцки и оставете го да се излади. Добар апетит!