Млечен карамел

23 април, 2012
рецепт

Ова е рецепта за фантастичен крем од карамела, кој(покрај тоа што може да се јаде сам)може да се користи како намаз за палачинки, полнење на тесто, премаз за тортa, прелив за сладолед и т.н.

Потребни состојки:

  • 1л- Полномасно млеко
  • 400гр – путер
  • 300гр – шеќер
  • Лажичка екстракт од ванила
  • Пола лажичка сода бикарбона
  • Малку сол

 

Подготовка:

1.Се остава млекото да проврие, потоа додадете му ги останатите состојки.

2. Намалете го оганот и оставете ја мешавината да се вари околу 2 часа(зависи сепак од јачината на оганот и од состојките, но подобар резултат се добива со подолго готвење на слаб оган).

Мешајте повремено.

3. Кога мешавината ќе почне да се згуснува, мешајте непрестано и трегнете ја од оганот кога ќе има конзистенција на течна карамела(со ладењето ќе има тенденција уште да се згуснува).

4. Претурете во стерилизирана тегла и затворете. Кога ќе се олади, ставете во фрижидер. Рокот на траење 1 месец.