Пирошки со шунка, кашкавал и сирење

6 март, 2012
piroski

Потребни состојки:

1 обланда

50 гр. сусам

200 гр. шунка

3 јајца

6 кисели краставички

2 лажици брашно

2 лажци презла

200 гр. кашкавал

200 гр. сирење

150 гр. мајонез

Масло за јадење

Мелен црн пипер и сол

Припрема:

Завиткајте ја обландата во мокра кујнска крпа. Ситно исецкајте ја шунката, изрендајте го кашкавалот и сирењето, па додадете 2 лажици од мајонезот, 4 сецкани кисели краставички и промешајте. Обландата исечете ја на три еднакви дела. Филувајте го секој дел и завиткајте го во ролат, а потоа завиткајте ги и краевите.

Секоја пирошка извалкајте ја прво во брашно, па во јајца, па на крајот во презла со сусам. Испржете ги пирошките на загреано масло додека не поруменат. Потоа ставете ги на салфетка за да се упие вишокот на маснотија.

За тартар сос исрендајте ги киселите краставички, исцедете ги и додадете ги во мајонезот, па наросете црн пипер и промешајте.

На чинија за сервирање ставете зелена салата, па наредете ги пирошките и во посебен мал са ставете го тартар сосот. Добар апетит!