Што ризикуваме и што добиваме?!

30 април, 2012
goldfish jumping out of the water

Ако се смееш, ризикуваш да те наречат глупак,

Ако се расплачеш – сентиментален глупак,

Подавајќи рака, ризикуваш да се ангажираш,

Покажувајќи ги своите чувства, ризикуваш да бидеш повреден,

Зборувајќи за своите идеи, мечти и желби, ризикуваш да ги изгубиш.

Сакајќи, ризикуваш да не ти одговорат со истото.

Покажувајќи сила, ризикуваш да покажеш слабост.

Борејќи се, ризикуваш да бидеш победен.

Но најголемата опасност во животот е да не ризикуваш ништо,

Оној што не ризикува ништо, не добива ништо,

Нема ништо и е ништо,

Тој може да ја избегне маката, болката, страдањето, но не живее и не љуби.

Тој се откажал од слободата и го нема вкусот на вистинскиот живот.

Тој е роб прикован за сигурноста, заклучен во стравот.

Зошто само тој што е спремен да ризикува, без да го знае резултатот,

Е СЛОБОДЕН!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi