Не чека февруари каков што немало од 1988 година – Еве и зошто!

31 јануари, 2016
2

Февруари оваа година има 29 денови, а почнува и завршува во понеделник. Тоа значи дека во оваа престапна година ќе има дури 5 понеделници. Послен пат ваков календар, со исти денови и датуми имало во 1988 година, а следниот е дури за 28 години, во 2044.

Волку понеделници во февруари, за суеверните и за оние кои се плашат од „баксузните“ престапни години, можеби има некаква симболика. За астронимите и астрофизичарите, меѓутоа тоа е работа на календарот и чиста математика.

Во исти ден паѓаат први, осми, 15, 22, и 29. ден во месецот. Тоа е едноставна математичка правилност, бидејќи неделата има седум дена. Оваа година е престапна, па февруари има 29 дена, и бидејќи први е во понеделник, неминовно е тој ден да биде и 29.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi