Еве нешто интересно што е поврзано со бројот 7

27 јануари, 2017
13

Многумина кога го пишуваат бројот 7, ставаат црта на долниот дел од бројот.

Таа црта во теоријата не постои и не може да се најде ниту на тастатурите ниту на дигитроните.
Но, од каде потекнува оваа навика?

Таа, по една легенда, е настаната уште во дамнешни времиња кога Мојсеј го преминал Црвеното море и се искачил на планината за да го помоли Бог да ги добие десетте заповеди.
Тогаш, Мојсеј отишол на народот да им ги пренесе заповедите.
Ги читал по ред, па дошол до седмата:

,,Не прави прељуба!,,

Тогаш сите замолчеле.

По длогата тишина, народот извикал:

,,Прецртај го 7, прецртај го 7!,,

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi