Брза пита со тиквички и сирење

11 јануари, 2017
3

Состојки:

2 поголеми тиквички

200 мл кисела павлака

200 грама сирење

3 лажици презла

4 лажици брашно

4 јајца

100 мл масло

сол по вкус

половина лажиче сода бикарбона

(или прашок за пециво)

Тиквичките излупете ги, нарендајте ги на крупно, посолете ги и ставете ги во цедилка да се исцедат. По десетина минути исцедете ги уште малку со рака и ставете ги во подлабок сад. Настрана изматете ги јајцата, сирењето, павлаката, брашното, презлата, солта и содата, и потоа додајте ги во садот со тиквички.

Намастете ја тавата и истурете ја во неа смесата. Печете во рерна загреана на 200 степени околу 30-тина минути, додека не се направи златна коричка одгоре. Добар апетит.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi